Reklama

Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II - oto czternaście ośmiotysięczników, które oddaje kamienna rzeźba "Korona Himalajów". Postawiono ją w ostatnią sobotę, we Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, by przypomnieć o Polakach, którym udało się je zdobyć.
Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, sprowadzonego specjalnie na tę okazję ze Szwecji. Na każdej płycie zostaną umieszczone tablice z nazwą i wysokością szczytu, który symbolizuje oraz takie, które podkreślą osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.
Pierwsza tablica pojawi się jeszcze w tym roku, na płycie, która symbolizuje Mount Everest (zdobycie szczytu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka). Z kolei już w przyszłym roku, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata), w kolejnym roku na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata), który w 1986 roku zdobyli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki itd.
Przez kolejne lata sukcesywnie będą się pojawiać kolejne tablice z pierwszych zimowych wejść m.in. na: szczyt Lhotse zdobyty 31 grudnia 1988 przez Krzysztofa Wielickiego, Czo Oju zdobyty 12 lutego 1985 przez Macieja Berbekę i Macieja Pawlikowskiego, Dhaulagiri zdobyty przez Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczkę, Manaslu zdobyty przez Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego, Annapurna I zdobyty przez Artura Hajzera i Jerzyego Kukuczkę, Gaszerbrum I zdobyty 9 marca 2012 przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba, Broad Peak zdobyty 5 marca 2013 przez Macieja Berbekę, Adam Bieleckiego, Tomasz Kowalskiego i Artura Małka, Sziszapangma zdobyty 14 stycznia 2005 przez Piotra Morawskiego.
Źródło: TVN

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama