"Korona Himalajów": nowy pomnik we Władysławowie
W sobotę 28 czerwca we Władysławowie odsłonięto nowy pomnik. Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy

Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II - oto czternaście ośmiotysięczników, które oddaje kamienna rzeźba "Korona Himalajów". Postawiono ją w ostatnią sobotę, we Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, by przypomnieć o Polakach, którym udało się je zdobyć.
Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, sprowadzonego specjalnie na tę okazję ze Szwecji. Na każdej płycie zostaną umieszczone tablice z nazwą i wysokością szczytu, który symbolizuje oraz takie, które podkreślą osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.
Pierwsza tablica pojawi się jeszcze w tym roku, na płycie, która symbolizuje Mount Everest (zdobycie szczytu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka). Z kolei już w przyszłym roku, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata), w kolejnym roku na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata), który w 1986 roku zdobyli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki itd.
Przez kolejne lata sukcesywnie będą się pojawiać kolejne tablice z pierwszych zimowych wejść m.in. na: szczyt Lhotse zdobyty 31 grudnia 1988 przez Krzysztofa Wielickiego, Czo Oju zdobyty 12 lutego 1985 przez Macieja Berbekę i Macieja Pawlikowskiego, Dhaulagiri zdobyty przez Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczkę, Manaslu zdobyty przez Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego, Annapurna I zdobyty przez Artura Hajzera i Jerzyego Kukuczkę, Gaszerbrum I zdobyty 9 marca 2012 przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba, Broad Peak zdobyty 5 marca 2013 przez Macieja Berbekę, Adam Bieleckiego, Tomasz Kowalskiego i Artura Małka, Sziszapangma zdobyty 14 stycznia 2005 przez Piotra Morawskiego.
Źródło: TVN
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa