Reklama

III edycja Astro Festiwalu przyciągnęła tłum miłośników astronomii, a także tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką Kopernika. Dopisała piękna pogoda, aż do zachodu mogliśmy obserwować Słońce, czerwone lub białe, zależnie od rodzaju wybranego teleskopu. Udało się także wysłać balon napełniony helem, który wzniósł się na wysokość ponad 30 tysięcy kilometrów.

Reklama

Najmłodsi uczestnicy brali udział w licznych konkursach plastycznych, quizach i malowaniu twarzy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również łaziki marsjańskie, roboty z klocków lego, warsztaty cyrkowe i kulinarne, których tematem było wykorzystanie energii słonecznej do przygotowania potraw. Równocześnie prowadzono obserwacje nieba za pomocą nowoczesnych teleskopów, a w komnatach zamkowych odbywały się wykłady i prelekcje naukowe.

Oprawę muzyczną Astro Festiwalu zapewnił znakomity koncert Tomka Makowieckiego z gościnnym występem Józefa Skrzeka oraz koncert Carillonowy. Po zachodzie Słońca publiczność wzięła udział w widowisku artystycznym ilustrowanym ogniem i muzyką oraz w multimedialnym show ukazującym najlepsze obrazy Słońca, jakimi dysponuje współczesna nauka.

Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim. Miejsce organizacji wydarzenia jest nieprzypadkowe. Region ściśle związany jest z tradycją astronomii – znajduje się tu najwięcej hobbystycznych astronomów na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Województwo Kujawsko-Pomorskie posiada także sieć 14 obserwatoriów astronomicznych tzw. Astro baz i może być nazywane „centrum polskiej astronomii”.

Reklama

Więcej o Astro bazach: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/

Reklama
Reklama
Reklama