Kto zrobił pierwsze barwne zdjęcie w Polsce?
Dowiesz się tego już 29 października 2013 (wtorek), o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią
O prekursorach fotografii kolorowej w Polsce (stosujących technikę autochromu na początku XX stulecia) dyskutować będą goście zaproszeni przez Dom Spotkań z Historią. Podczas spotkania pokażemy fotografie: Tadeusza Rzący, który autochromu uczył się u braci Lumière we Francji (ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie; w tym słynne zdjęcie „Kwiaciarek na rynku w Krakowie” uważane dotychczas za pierwszą polską barwną fotografię); Stanisława Krygowskiego – prawnika, taternika i fotografa, autora pięknych tatrzańskich pejzaży (ze zbiorów Biblioteki Górskiej w Krakowie) oraz Stanisława W. Lilpopa, które prezentujemy na wystawie w DSH (z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku).
Spotkanie w cyklu „Lilpop i jego świat” towarzyszy wystawie „Będę to fotografował w kolorach”... Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa prezentowanej w DSH do 6 stycznia 2014. Gośćmi będą kuratorzy wystawy: Małgorzata Zawadzka (Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku) i Tomasz Wierzejski (Agencja Prasowa FOTONOVA) oraz Marta Miskowiec (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie). Wieczór poprowadzi Adam Mazur, historyk sztuki.
Początek XX wieku to niezwykle burzliwy okres w rozwoju fotografii, pojawiają się nowatorskie techniki, w tym technika autochromu wynaleziona przez braci Lumière – otrzymywania kolorowych zdjęć na szklanych płytkach pokrytych barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej, a całość emulsją panchromatyczną do fotografii czarno-białej. Światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka podczas fotografowania, a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach.
Stanisław Wilhelm Lilpop – był niezwykle barwną postacią: bywalec salonów z pochodzący z rodziny przemysłowców, zapalony myśliwy, podróżnik i utalentowany fotograf – już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi, fotografią barwną i stereoskopową. „Będę to fotografował w kolorach”... to pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa jego zdjęć zorganizowana w 150. rocznicę urodzin fotografa, przygotowana w wersji polskiej i angielskiej. Ponad 200 fotografii z lat 1908–30, w tym m.in. prawdopodobnie pierwsze kolorowe zdjęcie polskie wykonane w 1909 roku, kilkanaście barwnych zdjęć oraz 30 fotografii stereoskopowych. Ekspozycji towarzyszy albumowy katalog zawierający 80 zdjeć trójwymiarowych oraz pocztówki (do kupienia w naszej księgarni). Organizatorzy: Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, DSH, Agencja Prasowa FOTONOVA. Wstęp wolny.