Ludzie po raz pierwszy przetestują lek, dzięki któremu rosną zęby. To może być przełom w medycynie
Naukowcy z Japonii przetestują na ludziach lek, który może być przełomem w medycynie i stomatologii. Dzięki preparatowi ludziom mają odrastać brakujące zęby. Badawcza grupa pacjentów rozpocznie leczenie jeszcze w tym roku.
W tym artykule:
Mówi się, że zęby to wizytówka człowieka. Dbamy więc o nie od najmłodszych lat, czy to poprzez codzienną higienę, czy regularne wizyty u stomatologa lub ortodonty. Bywa jednak, że tracimy zęby – czasem z powodu choroby, innym razem przez uszkodzenia mechaniczne. Niestety, złamane zęby w przeciwieństwie do kości nie zrastają się same.
Sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia jest kilka. Najczęściej pacjenci wstawiają sobie pojedyncze implanty lub korony. Cena jednego zęba waha się od kilkuset złotych do nawet dwóch tysięcy.
Pierwszy taki lek na bezzębie
Przełomem w leczeniu ma być nowy lek podawany dożylnie. Preparat został opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii. Pierwsi pacjenci otrzymają go we wrześniu tego roku. Najpierw lek będzie zastosowany u 30 mężczyzn w wieku 30–64 lat. Każdemu z nich brakuje co najmniej jednego zęba trzonowego. Następnie do badania dołączą pacjenci z częściowym bezzębiem lub osoby, którym brakuje do pięciu zębów stałych.
Jeżeli testy na ludziach dadzą pozytywne wyniki, lek ma być dostępny w leczeniu wszystkich form bezzębia od około 2030 roku.
Pigułka zamiast ćwiczeń? To możliwe – mówią naukowcy – ale wskazane tylko dla części z nas
Zamiast biegania czy treningu na siłowni wystarczy pigułka? Teoretycznie to możliwe. Jednak większość z nas nie powinna rezygnować z ćwiczeń fizycznych.Przełom w medycynie?
Opracowanie leku na bezzębie to owoc kilkuletnich badań nad przeciwciałem USAG-1, które hamuje wzrost zębów u fretek i myszy. W 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kioto odkryli przeciwciało monoklonalne. Zakłóca ono interakcję między USAG-1 a cząsteczkami znanymi jako białko morfogenetyczne kości, czyli BMP.
Odkrycie to okazało się bazą do stworzenia leku, który w przyszłości mogliby przyjmować również ludzie. Kluczowy jest tu fakt, że fretki charakteryzuje difiodontyzm, a to oznacza, że tak jak ludzie mają zęby mleczne i stałe. Co ważne, podczas badań na zwierzętach nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.
Dotychczasowe badania i testowe terapie skupiają się na pacjentach z wrodzonym brakiem zębów. Japońscy naukowcy zakładają jednak, że docelowo z leczenia będzie mógł skorzystać każdy, kto stracił ząb. Udostępnienie leku na odrastanie zębów ma szansę być prawdziwym przełomem w medycynie. Byłby to już kolejny medyczny wynalazek XXI w. Do tej pory listę tworzą między innymi: inteligentny plaster, sztuczna trzustka, egzoszkielet czy bioniczna soczewka kontaktowa.
Dlaczego ludziom wypadają zęby?
Braki w uzębieniu mają różne przyczyny, także wynikające z naszych zaniedbań. Jedną z nich jest nieleczona paradontoza i próchnica. Do rozwoju próchnicy prowadzi między innymi spożywanie dużej ilości słodyczy i napojów gazowanych. Cukrzyca, osteoporoza, a także niektóre choroby autoimmunologiczne również mogą wpływać niekorzystnie na stan zębów i dziąseł. Kluczowa jest właściwa higiena jamy ustnej, w tym: regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz wizyty u dentysty.
Wrodzony brak zębów może wystąpić z powodu wad genetycznych. Do nieprawidłowej budowy i pracy uzębienia prowadzą także niektóre wady rozwojowe.
Źródło: Popular Mechanics, Kyoto University
Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.