Luksemburg wprowadza darmowy transport. Jako pierwszy kraj na świecie
Przełomową decyzję podjęło Ministerstwo Transportu w Luksemburgu. Od 29 lutego 2020 roku transport publiczny w tym kraju jest całkowicie bezpłatny. Tym samym Luksemburg stał się pierwszym państwem na świecie, które wprowadziło takie rozwiązanie.
- Katarzyna Grzelak
Bezpłatny transport był już dostępny w niektórych miastach Luksemburga. Jednak tamtejsze Ministerstwo Transportu zdecydowało o zniesieniu opłat w całym kraju.
Decyzja podyktowana jest chęcią ograniczenia ruchu samochodowego, a co za tym idzie – poprawą jakości powietrza. Do tej pory większość mieszkańców Luksemburga jako środek transportu najczęściej wybierała właśnie prywatne auta. Luksemburg jest jednym z najbardziej zakorkowanych państw na świecie. Przypada tam ponad 700 aut na 1000 mieszkańców.
Od teraz darmowe będą przejazdy autobusami, tramwajami i pociągami na terenie całego kraju. Wyjątkami od reguły mają być niektóre dalekobieżne pociągi pierwszej klasy oraz niektóre nocne autobusy.
Wprowadzenie nowych regulacji było dla Luksemburczyków powodem do świętowania. Z tej okazji w sobotę odbyły się liczne koncerty.
Kierowcy się nie przesiądą
Po raz pierwszy o wprowadzeniu w Luksemburgu bezpłatnego transportu mówiło się już w 2018 roku, kiedy wprowadzenie takiego zapisu obiecał premier Xavier Bettel.
Koszt wprowadzenia darmowego transportu nie jest dużym obciążeniem dla budżetu Luksemburga. Jak podaje portal transport-publiczny.pl dobowy bilet miejski kosztował tam zaledwie 4 euro (ok. 17 zł). Dla porównania w Warszawie bilet dobowy uprawniający do podróży tylko w granicach pierwszej strefy kosztuje 15 złotych, a w strefie 1 i 2 – 26 złotych.
Budżet Luksemburga nie ucierpi też zbytnio, bo tamtejsze PKB per capita wynosi 107 tys. dolarów. Roczny koszt darmowego transportu oszacowano na 41 mln euro, a koszty te bez problemu uda się pokryć z budżetu centralnego.
Urbanista prof. Markus Hesse z Uniwersytetu w Luksemburgu podkreśla, że nowe regulacje nie przyniosą pożądanych rezultatów, bo rzeczywiste korzyści dla użytkowników nie są wymierne. Po pierwsze – wprowadzenie darmowego transportu to dla każdego gospodarstwa domowego oszczędność średnio zaledwie 100 euro rocznie. Po drugie – w Luksemburgu są wyjątkowo niskie ceny paliw. Tak korzystne, że kraj ten jest celem paliwowej turystyki.
Katarzyna Grzelak