Ptasie łzy są podobne do ludzkich
Gady i ptaki płaczą łzami których skład chemiczny jest podobny do składu łez człowieka, pokazali weterynarze z Brazylii. Różni nas jedynie struktura kryształów we łzach, która ma bezpośredni związek ze środowiskiem, w którym zwierzę przebywa.
- Jan Sochaczewski
Podobnie jak u człowieka, wszelkie zanieczyszczenia obecne w otoczeniu ptaków i gadów wpływają też na łzy i zdrowie ich oczu. Jeżeli popatrzymy na łzy palacza, będą miały inny skład niż łzy kogoś, kto dymu tytoniowego nie cierpi. Podobnie kajman czy żółw morski pływający w zanieczyszczonej wodzie będzie płakał innymi łzami, niż zdrowe zwierzę.
- Poznanie składu łez zwierząt, szczególnie zdrowych, jest niezwykle ważne do zrozumienia ich przystosowania się ewolucyjnego, ale też konieczne, jeżeli chcemy pomagać tym, które chorują. Wszyscy potrzebujemy wzroku żeby żyć – tłumaczy CNN kierująca badaniami Arianne Oriá, weterynarz kliniczna na Federalnym Uniwersytecie stanu Bahia w Brazylii.
Zbieranie łez myszołowczyka fot. Arianne P. Oriá
Do badania poziomu elektrolitów i krystalizacji łez u ptaków i gadów wykorzystano po kilka zwierząt z różnych gatunków ptaków (ara zwyczajna, Ara ararauna; amazonka niebieskoczelna, Amazona aestiva; płomykówka zwyczajna, Tyto alba; myszołowczyk, Buteo magnirostris) i gadów (żabuti czarny, Chelonoidis carbonaria; kajman szerokopyski, Caiman latirostris; karetta, Caretta caretta).
W składzie łez oceniano poziom białek, chloru, fosforu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i mocznika. Więcej białka dostrzeżono w łzach sów i żółwi morskich niż u pozostałych zwierząt. Poziom elektrolitów był podobny u wszystkich gatunków (przy zauważalnie większym stężeniu sodu, chloru i żelaza).
Stan równowagi jonowej w płynach wydzielanych przez gruczoły łzowe ptaków i gadów był podobny do tego u człowieka, czyli z lekką zwyżką sodu i chloru. Z drugiej strony, testy nie wykazały u zwierząt podobnej do ludzkiej krystalizacji. Według naukowców publikujących swoją analizę w czasopiśmie ”Frontiers in Veterinary Science", jest to konsekwencja różnych mikroelementów obecnych w środowiskach ludzi i dzikich zwierząt.
Zdjęcie: Zbieranie łez kajmana; Arianne P. Oriá
Krystalizacja łez to wzorzec jaki powstaje gdy łzy wysychają. Ten wskaźnik pozwala zrozumieć czym różnią się łzy poszczególnych gatunków. Może to też być wskaźnik różnych chorób oka. – Choć ptaki i gady mają różną budowę gruczołów łzowych, na poziomie zawartości elektrolitów nasze i ich łzy są do siebie podobne. Struktura kryształów jest zorganizowana w inny sposób by każdy gatunek dostosować do jego środowiska życia – wyjaśnia Oriá w informacji prasowej.