Reklama

Amerykanin wystąpi z prelekcją na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Reklama

Urodzony w 1969 roku Mark swoje pierwsze wspinaczki odbył jako nastolatek w White Mountains w stanie New Hampshire. W młodości kształcił się na stolarza i nic nie zapowiadało, by mógł zostać w przyszłości zawodowym wspinaczem i przewodnikiem górskim.

Wszystko zmieniło się po wyprawie w 1996 roku na kanadyjską Ziemię Baffina, podczas której w 39-dniowej epickiej wspinaczce (36 dni w portaledżach) wspólnie z Warrenem Hollingerem i Jeffem Chapmanem wytyczył nową drogę The Great and Secret Show VII 5.11 A4 WI3 na północnej ścianie Polar Sun Spire. Ta wspinaczka odmieniła jego życie, rozpoczęła najbardziej intensywny i płodny okres w jego górskiej karierze.

W kolejnych latach Mark, jako partner takich wspinaczkowych sław, jak Alex Lowe czy Jared Ogden, wytyczył szereg dróg spod znaku Big Wall o wycenie VII. Był jednym z pierwszych wspinaczy, który rozpoczął eksplorację wschodniego wybrzeża Ziemi Baffina. Podczas swoich pięciu wypraw w ten rejon wytyczył cztery nowe drogi. Poza wspomnianą The Great and Secret Show jest także współautorem Crossfire VI 5.10 A4 na Great Cross Pillar, Nuvualik VI 5.10+ A3+ na Turret i Rum and the Lash VI 5.10 A4+ na Sail Peak.

W 1999 roku z Alexem Lowe i Jaredem Ogdenem wytyczył drogę Parallel Worlds VII 5.11 A4 na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower. Było to pierwsze przejście tej ściany i pierwsze wejście na zachodni wierzchołek. Za tą wspinaczkę Mark był nominowany do nagrody Złotego Czekana.

Nie są mu obce krótkie tradowe drogi z moralną asekuracją, jak i sportowe obite drogi, na których osiągnął poziom 5.12 OS i 5.13 RP. W kolebce amerykańskiego Big Wall-u Synnott może poszczycić się przeszło 20 wspinaczkami na El Capitan, z których wyróżnić trzeba drugie przejście jednej z najtrudniejszych dróg w Yosemite – Reticent Wall (A5).

Wspinał się w górach Nepalu, Pakistanu, Chin, Indii, na Grenlandii w Patagonii i gorących górach Omanu i Czadu. Sukcesy wspinaczkowe zaowocowały współpracą z firmą The North Face, gdzie pracuje jako konsultant techniczny. Jest też członkiem The North Face Climbing Team.

Jest autorem szeregu publikacji o tematyce wspinaczkowej, narciarskiej i turystycznej, które ukazały się prasie specjalistycznej. Współpracował z takimi tytułami jak: Outside, Climbing, Rock & Ice, Skiing czy New York Magazine. Ważnym elementem górskiej aktywności Synnotta była i jest współpraca z Towarzystwem National Geographic. Brał udział w sześciu sponsorowanych przez Towarzystwo ekspedycjach, z których powstały dokumenty filmowe. Wystąpił też w filmie „Cold Fusion” (reż. Warren Miller, 2001), w którym zjeżdżał na nartach z Mt. Waddington i Mt. Combatant w Brytyjskiej Kolumbii.

Mark jest założycielem
i właścicielem agencji przewodnickiej „Synnott Mountain Guides”, która ma swoją siedzibę w jego rodzinnym mieście Jackson w stanie New Hampshire, w samym sercu White Mountains.

Zainspirowany artykułem autorstwa Wojtka Kurtyki w czasopiśmie Alpinist zapragnął spróbować wspinania w tatrzańskich trawkach. Skorzystał z zaproszenia i opieki Artura Paszczaka i odwiedził Polskę oraz nasze Tatry zimą 2004 roku. Pomimo nie najlepszych warunków udało mu się odbyć kilka krótkich wspinaczek na Buli pod Bańdziochem, ostrodze Kazalnicy i Olejarni w Dolinie Małej Łąki.

Pamiątką po tej wizycie jest krótka drytoolowa droga na pd.-zach. ścianie Olejarni Wycieczka do Polski M7-/M7, wytyczona przez zespół Wiesław Madejczyk, Artur Paszczak i Mark Synnott. Wrażenia z pobytu w Tatrach Polskich Mark miał jak najlepsze i nawet zapowiadał powrót latem na Grań Tatr. Czy ten cel wciąż jest aktualny, będzie można zapytać Marka już niebawem w Krakowie.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Więcej informacji o festiwalu, programie i biletach znajduje się na stronie: www.kfg.pl.

Reklama

Mariusz Wilanowski/KFG

Reklama
Reklama
Reklama