Miłośnicy koncertów żyją lepiej. Badanie potwierdza
Australijskie badanie, w którym wzięło udział 1000 osób, wykazało, że ludzie, którzy regularnie chodzą na koncerty, są, ogólnie rzecz biorąc, bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ci, którzy tego nie robią. Zasadniczo, z badania wynika, że ludzie, którzy chodzili na wszelkiego rodzaju wspólne wydarzenia muzyczne, mówili, że są całkiem zadowoleni ze swojego losu, na większą skalę niż ci, którzy tego nie robili.

- Katarzyna Mazur
Oficjalnie badanie mówi, że "analizuje związek pomiędzy nawykowym zaangażowaniem muzycznym a subiektywnym samopoczuciem", gdzie "nawykowe zaangażowanie muzyczne" może być czymkolwiek, od uczestnictwa w festiwalach muzycznych do samego pójścia do klubu. Jednak najważniejszą częścią tego doświadczenia jest element wspólnotowy – część, w której czujemy radość w tłumie obcych i wymieniamy się z nimi dobrą energią.
Nie tylko australijskie badanie potwierdza dobry wpływ muzyki na żywo na ludzi – raport, który został wydany przez londyńską arenę koncertową O2 we współpracy ze specjalizującym się w naukach behawioralnych wykładowcą Uniwersytetu Goldsmith Patrickiem Faganem również potwierdza tę teorię. Według Fagana pójście na koncert nawet na zaledwie 20 minut może zwiększyć nasze samopoczucie o 21 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem, zważając na to, że ten sam czas spędzony na praktyce jogi zwiększa dobre samopoczucie o 10 procent, a spacer z psem zaledwie o 7. Uczestnictwo w koncercie na żywo pokazało wzrost kluczowych markerów badania – poczucie własnej wartości wśród badanych osób oraz poczucie bliskości z innymi skoczyły średnio o 25 procent, podczas gdy poziom stymulacji psychicznej wzrósł o imponujących 75 procent.
Jak często powinniśmy doświadczać muzyki na żywo, by żyć jak najlepiej? Badanie wykazało, że ci, którzy chodzą na koncerty przynajmniej raz na dwa tygodnie, mają większe szanse doświadczyć "szczęścia, zadowolenia, produktywności i poczucia własnej wartości na najwyższym poziomie".
Ponadto raport O2 i Patricka Fagana wskazuje również bezpośredni związek poprawy samopoczucia z wydłużeniem długości życia, sugerując, że regularne uczestnictwo w koncertach może zapewnić nam aż 9 dodatkowych lat życia. Czas więc zaplanować swój kalendarz koncertowy na 2020 i cieszyć się muzyką oraz szczęśliwym, dłuższym życiem.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa