Mucha o instykcie zabójcy. Zaatakuje nawet... samolot
Czteromilimetrowe muchy Coenosia attenuata atakują w powietrzu wszystko, co się rusza.

Pochodzące z południa Europy C. attenuata są tak skuteczne w eliminowaniu innych latających owadów (na przykład muszek owocowych), że prowadzący uprawy organiczne rolnicy wykorzystują je jako biologiczny środek ochrony roślin.
Dr Paloma Gonzalez-Bellido i jej koledzy z Cambridge University za pomocą dwóch szybkich kamer video jako pierwsi sfilmowali C. attenuata chwytające w locie zdobycz – muszki owocowe lub przemieszczające się po żyłce koraliki różnej wielkości. Chodziło o ustalenie, w jaki sposób owady te rozpoznają zdobycz.
Jak się okazało, muchy nie są wybredne – atakują zarówno obiekty poruszające się szybko, jak i powoli, białe i czarne. Nie są także zbyt precyzyjne w ocenie wielkości zdobyczy, opierają się raczej na prędkości, z jaką przemieszcza się potencjalny posiłek. Dlatego naukowcy mogli oszukać muchy pokazując im cele, które były zbyt duże, ale znajdowały się dalej i poruszały szybciej niż można by oczekiwać. Drapieżniki rzucały się na trzykrotnie od siebie większe koraliki o średnicy 12 milimetrów. Podobne pomyłki zaobserwowano także w warunkach naturalnych – muszki atakowały pszczoły, ale w połowie drogi zawracały widząc, że nie dadzą rady.
Wiele drapieżników jest w stanie ocenić wielkość zdobyczy korzystając z informacji takich jak porównanie obrazów z obu oczu, pozwalające ocenić, jak daleko się ona znajduje, a następnie obliczyć jej rozmiary przed podjęciem decyzji, czy atakować. Tak postępują na przykład ważki, które mają znacznie większe oczy i mózg niż C. attenuata. Mucha musi podejmować decyzje równie szybko, co ważka, dlatego stosowany algorytm jest prostszy.
W jej przypadku o ataku bądź jego zaniechaniu decyduje specyficzna proporcja dostrzeganych przez oko rozmiarów obiektu do jego prędkości. – Teoretycznie mogłaby zaatakować samolot – zauważyła dr Gonzalez-Bellido.
Oczy i układ nerwowy C. attenuata współpracują bardzo skutecznie – potrafi ona dostrzec nawet poruszające się obiekty tak małe, że aktywują zaledwie jeden segment jej oczu złożonych.
Badania nad zachowaniem C. attenuata opublikowali na łamach „Brain, Behaviour and Evolution” brytyjscy naukowcy.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
„Wyspa Słońca” zachwyca nie tylko pięknymi plażami. Polacy mają ją na wyciągnięcie ręki
Na Wyspę Uznam – między Świnoujściem a Heringsdorfem – podróżujemy dla promenad, cesarskich uzdrowisk, śledzi i… wina. Właśnie zaczyna się okres roku, kiedy ta polsko-niemiecka wyspa prezentuje się najbardziej urokliwie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa