Uznawano ich za nadludzi. Za ich sukcesem stała chemia. Najsłynniejsze afery dopingowe
Afera dopingowa wokół polskich ciężarowców była dla ciebie szokiem? Niestety na Igrzyskach to nic nowego. Przedstawiamy najsłynniejsze afery dopingowe.
Przeczytaj o skandalach w sporcie z dopingiem w roli głównej!
Więcej na temat afer dopingowych, ich kulis oraz losów sportowców przeczytasz w najnowszym numerze National Geographic Polska!
Zdjęcia: Getty Images, East News, Forum, Free
1 z 12
1896 - Arthur Linton (Walia) - kolarstwo
24-letni walijski cyklista umiera. Zawodnik uznawany jest za pierwszą ofiarę stosowania dopingu. Ścigał się na kofeinie i strychninie.
2 z 12
1904 - Thomas Hicks (USA) - maraton
Na olimpiadzie w St. Louis przekracza metę maratonu jako drugi. Po dyskwalifikacji zwycięzcy Freda Lorza (który podjechał kawałek samochodem) dostaje złoto. Później okazuje się, że jego ekipa podawała mu mieszankę brandy, jajka i strychniny.
3 z 12
1960 - Knud Enemark Jensen (Dania) - kolarstwo
Kolarz umiera podczas jazdy drużynowej na czas w Rzymie. Sekcja zwłok wykazuje, że ścigał się pod wpływem dużej dawki amfetaminy.
4 z 12
1988 - Ben Johnson (Kanada) - sprint
Sprinter zostawia rywali daleko w tyle, ale nowym rekordem świata cieszy się ledwie 48 godzin. W próbce jego moczu znajdują się bowiem sterydy i MKOl pozbawia go wszystkich medali, które zdobył do 1987 r.
5 z 12
1991 - Katrin Krabbe (Niemcy) - sprint
Dwukrotnie zostaje mistrzynią świata w Tokio. Nie była czysta. Pomagała sobie clenbuterolem, czyli lekiem rozszerzającym oskrzela. Niemiecki Związek Lekkoatletyczny zdyskwalifikował ją na rok.
6 z 12
1994 - Diego Maradona (Argentyna) - piłka nożna
W trakcie piłkarskich mistrzostw świata w USA w organizmie Diego Maradony stwierdzona zostaje obecność efedryny. Piłkarz zostaje wykluczony z turnieju, a Argentyna na kilka dni zamiera.
7 z 12
1999 - Dieter Baumann (Niemcy) - bieg na 5000 m
Mistrz olimpijski z Barcelony (1992) w biegu na 5000 m zostaje przyłapany na stosowaniu nandrolonu, sterydu anabolicznego.
8 z 12
2006 - Ivan Basso, Jan Ullrich (Hiszpania) - kolarstwo
Dzień przed Tour de France z listy startujących zostają skreśleni główni faworyci Ivan Basso oraz Jan Ullrich. Dyskwalifikacje mają związek z aferą wokół lekarza Eufémiana Fuentesa.
9 z 12
2007 - Marion Jones (USA) - sprint
Wpada przez prywatne listy. Po czteroletniej batalii sądowej Jones przyznaje się do stosowania dopingu w latach 1999–2001. Gwiazda traci pięć medali olimpijskich. Sąd skazuje ją na pół roku więzienia za składanie fałszywych zeznań.
10 z 12
2009 - Andre Agassi (USA) - tenis
Na szokującą spowiedź decyduje się Andre Agassi. W swej biografii przyznaje się do zażywania amfetaminy w 1997 r.
Tłumaczy, że chciał uciec od problemów małżeńskich.
11 z 12
2012 - Lance Armstrong (USA) - kolarstwo
Zostaje wykluczony z zawodów
z mocą wsteczną i dożywotnio zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonych środków, takich jak testosteron czy kortyzon, oraz niedozwolonych zabiegów, jak choćby transfuzje krwi.
12 z 12
2016 - Maria Szarapowa (Rosja) - tenis
Nie przechodzi kontroli antydopingowej. Powód? Lek meldonium, który przyjmowała od 10 lat, a który 1 stycznia 2016 r. trafił na listę środków zabronionych. To środek, który poprawia wydolność i zdolność regeneracji.