Naprawę klimatu zacznij od siebie! Nowe źródła energii
Aby przejść na wykorzystanie lepszych źródeł energii bez posyłania elektrowni na przedwczesną emeryturę, korporacje przebudowują je i wymieniają paliwa.
Niektóre elektrownie węglowe, takie jak ta w Newburgh w stanie Nowy Jork, zostały przestawione na zasilenie biomasą lub bardziej ekologicznym gazem ziemnym. W USA to samo czeka co najmniej 50 elektrowni. Przedsiębiorstwa nie znoszą patrzeć, jak ich zasoby marnieją, to jasne. Ratto Group, kalifornijska firma zajmująca się wywozem śmieci, wymienia właśnie dieslowskie silniki ciężarówek na elektryczne, które spełnią stanowe standardy dotyczące czystości powietrza. – To daje nam możliwość zachowania pojazdów, które już mamy we flocie – mówi dyrektor Lou Ratto.
***
W 2009 r. wydawany przez MIT periodyk Sloan Management Review badał działania przedsiębiorstw na rzecz zrównoważonego rozwoju i odkrył, że większość robiła tylko to, co konieczne, by spełnić wymagania ustawowe. Pięć lat później wyniki były inne: w dwóch trzecich firm zrównoważony rozwój znalazł się na szczycie ich priorytetów, co deklarowała mniej niż połowa w poprzednim badaniu.
Co się zmieniło? Szefowie zrozumieli, ile warte są prośrodowiskowe inicjatywy, wyjaśniają Patricia i Jack Phillips, autorzy książki The Green Scorecard. Obecnie mądre firmy wykorzystują swoje
strategie w sprawie ochrony środowiska do... budowania przewagi konkurencyjnej – piszą autorzy.
1 z 4
Screen Shot 2015-11-17 at 11
Wiele rozwiązań problemu zmian klimatycznych może znajdować się w chmurze – tej wirtualnej. W ramach Inicjatywy ds. Danych na Temat Klimatu opracowanej przez prezydenta USA Baracka Obamę wielkie firmy technologiczne – Google, Microsoft czy Amazon – pomagają przetwarzać dane dotyczące środowiska. Wyniki – czyli np. mapy terenów dotkniętych suszą czy wykresy poziomów morza – mogą pomóc lokalnym władzom w planowaniu ich działań. (Rys.: Romualdo Faura)
2 z 4
shutterstock_251377402
Na każdy hektar mikroalgi mogą dać 60 razy więcej oleju napędowego niż rośliny rosnące w ziemi. (Fot. Shutterstock)
3 z 4
shutterstock_334618613
Airbus ma nadzieję stworzyć do roku 2025 hybrydowo-elektryczny samolot pasażerski, który nie będzie emitował CO2. (Fot. Shutterstock)
4 z 4
shutterstock_66573607
Biurowce zużywają energię, nawet gdy pracownicy są już w domach. Do 2020 r. inwestycje w systemy rozpoznające,że biuro jest puste, wzrosną trzykrotnie. (Fot. Shutterstock)