Ludzki mózg dopasowuje się do życia w kosmosie. Pokazały to skany głowy astronautów
Skany mózgów astronautów mających za sobą długie misje pokazały w jaki sposób najważniejszy z naszych organów dopasowuje się do funkcjonowania poza Ziemią i wywołującym często nudności brakiem ciążenia.

- Jan Sochaczewski
Ludzie mający za sobą długi pobyt w kosmosie skarżą się na bóle i zawroty głowy, nudności i zmęczenie. Wystawienie mózgu na promieniowanie kosmiczne przez czas potrzebny np. na pokonanie drogi na Marsa, może przyśpieszyć ujawnienie się choroby Alzheimera.
Nowe badanie, przygotowane przez ekspertów z szeregu placówek w krajach Europy i ośrodków rosyjskich, skupia się na bezpośrednich i czasowych skutkach długiego przebywania poza Ziemią. W magazynie "Science Advances" przedstawiono analizę 11 mózgów astronautów przebywających w kosmosie na misjach trwających średnio 171 dni.
Zauważono przyrost materii szarej i białej w trzech regionach mózgu związanych z ruchem fizycznym. Pokazują one jak bardzo plastycznym organem dysponujemy i jak tworzące jego tkankę neuron odpowiedzialne za funkcje motoryczne przekonfigurowywują się do nowych potrzeb i wyzwań życia na orbicie okołoziemskiej.
Dostrzeżone mikrostrukturalne zmiany są skutkiem przekalibrowania się naszego ośrodka zmysłów do rzeczywistości, w której nie istnieje np. pojęcie góry i dołu a nasze ciało stale unosi się w przestrzeni.
Zauważono je w pierwszorzędowej korze ruchowej odpowiedzialnej za komunikację z mięśniami, móżdżku, którego uszkodzenie wywołuje u człowieka zaburzenia ruchów precyzyjnych, równowagi i postawy oraz jądrach podstawnych, odpowiedzialnych za kontrolę ruchów.
Na zdjęciach przed, i po półrocznych misjach dostrzeżono redystrybucję płynu rdzeniowo-mózgowego w którym "kąpie" się nasz mózg. Na orbicie wypełniał on wszystkie przestrzenie w górnej części czaszki dociskając wszystkie tkanki do góry.
Według autorów badania skutkiem wypełnienia płynem czterech przestrzeni wewnątrz mózgowia zwanych układem komorowym (tam zresztą powstaje płyn rdzeniowo-mózgowy) może być utrata ostrości widzenia, związany z podróżami w kosmos syndrom neurologiczny SANS.
Część z opisanych tu zmian widoczna była także podczas drugiego badania, powtórzonego pół roku po powrocie na Ziemię. – To co tu widać jest całkiem zrozumiałe. To objaw złożonej sytuacji w której znajdują się astronauci, i pokazuje jak ich ciała próbują zaadaptować się do ekstremalnego środowiska – tłumaczy Floris Wuyts z uniwersytetu w Antwerpii, jeden za autorów analizy w "Science Advances".
Wyniki badań posłużą agencjom ESA i Roskosmos w przygotowywaniu przyszłych misji w taki sposób, by rosyjskie czy europejskie załogi mogły możliwie jak najmniej odczuwać towarzyszące im nieprzyjemne efekty uboczne.
- Z punktu widzenia opracowywania środków zaradczych, to te dane zmieniają zasady gry. Będą mieć wpływ na przyszłe załogi misji kosmicznych, ale też kosmicznych turystów liczących na pozaziemskie atrakcje – stwierdził Wuyts.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa