Naukowcy po raz pierwszy opisali śmiertelną chorobę, którą wywołuje plastik. Umierają na nią ptaki
Plastikoza to nowa choroba, która jest wywołana przez tworzywa sztuczne. Naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej po raz pierwszy opisali schorzenie, które jest związane ze spożyciem plastiku.
W tym artykule:
- Naukowcy po raz pierwszy opisali chorobę u ptaków, którą wywołuje plastik
- Choroba została stwierdzona u gatunku burzyka
- Plastik ma bardzo negatywny wpływ na pisklęta
Naukowcy już od wielu lat alarmują, jak szkodliwy jest plastik dla organizmów żywych. Tworzywa sztuczne zanieczyszczają naszą planetę na niewyobrażalnie dużą skalę. Do oceanów rocznie trafia ponad 10 milionów ton materiałów składających się z polimerów syntetycznych. Plastikowe odpady znajdują się jednak już wszędzie. W lasach, jaskiniach, na szczytach większości gór, w żywności i kosmetykach. Syntetyczne śmieci zostawione przez człowieka są nawet w kosmosie.
Naukowcy po raz pierwszy opisali chorobę u ptaków, którą wywołuje plastik
Badania z 2022 roku po raz pierwszy wykazały, że tak zwany mikroplastik znajduje się już nawet w ludzkich płucach. Obecność drobnych cząsteczek wykryto u większości badanych pacjentów. Eksperci już ostrzegali, że plastik jest o tyle niebezpieczny, że może przemieszczać się po organizmie człowieka i powodować większe, długoterminowe szkody..
Bakterie naprawdę zjadają plastik. Czy to rozwiąże nasz problem z odpadami zanieczyszczającymi oceany?
Bakterie są w stanie rozłożyć plastik zanieczyszczający morskie ekosystemy. Po raz pierwszy wykazano to w laboratorium, w serii zaplanowanych eksperymentów.Teraz najnowsze badania naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie potwierdziły, że materiał ten wywołuje chorobę, na którą zaczynają umierać ptaki. Autorzy odkrycia nazwali ją plastikozą (plasticosis). Schorzenie objawia się tym, że w przewodzie pokarmowym zwierząt powstają blizny, które są skutkiem spożywania ostrych kawałków tworzyw sztucznych. Eksperci twierdzą, że to pierwszy potwierdzony przypadek choroby u dzikich zwierząt, którą wywołuje plastik.
Choroba została stwierdzona u gatunku burzyka
Uczeni prowadzili badania ptaków na australijskiej wyspie Lord Howe przez ponad 10 lat. Podczas tej dekady zwrócili uwagę na to, że ptaki morskie są niezwykle skażone plastikiem. Autorzy opisują, że ptaki spożywają tworzywa sztuczne unoszące się na powierzchni wody, ponieważ błędnie myślą, że jest to pokarm. Co więcej, niektórevosobniki chwytały plastik, a następnie karmiły nim pisklęta.
Dr Alex Bond i dr Jennifer Lavers postanowili bliżej przyjrzeć się gatunkowi Ardenna carneipes z rodziny burzykowatych, który zamieszkuje wyspy i wybrzeża Atlantyku. Uczeni chcieli sprawdzić, jaki wpływ na organizm zwierząt ma spożywanie plastiku.
– Badanie wyraźnie pokazuje, że plastik mam bezpośredni wpływ na organizm ptaków. Spożywanie tworzyw sztucznych, które są wszechobecne, prowadzi do powstawania blizn i deformacji tkanki, co skutkuje ciągłym stanem zapalnym. Choroba wpływa negatywnie na zdrowie i szanse przeżycia dzikich zwierząt – twierdzi Alex Bond z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i współautor badania.
Plastik ma bardzo negatywny wpływ na pisklęta
Naukowcy odkryli, że im więcej plastiku zjadał ptak, tym więcej blizn pojawiało się w jego układzie pokarmowym. Badacze twierdzą, że choroba może prowadzić do stopniowego rozpadu struktur znajdujących się w żołądku gruczołowym.
To części układu pokarmowego, która znajduje się pomiędzy przełykiem a żołądkiem mięśniowym. Autorzy podkreślają, że choroba spowoduje, iż ptaki staną się dużo bardziej podatne na infekcje i pasożyty. Będzie miała również negatywny wpływ na zdolność do trawienia pokarmu i wchłaniania niektórych witamin.
Zbadano plastik, który 20 lat przeleżał na dnie oceanu. Wyniki nie są optymistyczne
Przypadkowo – w trakcie prowadzenia zupełnie innych badań – naukowcy pracujący w wodach Oceanu Spokojnego natknęli się na plastikowe opakowania sprzed ponad 20 lat. I postanowili zbadać, ...– To pierwsze badanie, w którym w ten sposób zbadano układ pokarmowy ptaków. Wyniki jasno wskazują, że konsumpcja plastiku może spowodować poważne uszkodzenia układu pokarmowego zwierząt – mówi dr Bond.
Uczeni podkreślają, że dolegliwość nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak sugerują, że wkrótce może zostać zidentyfikowana u innych gatunków. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenie planety plastikiem, plastikoza może być dużo bardziej powszechna, niż sądzimy.
Dr Bond i dr Lavers twierdzą, że spożywanie plastiku jest niezwykle groźne dla piskląt. To dlatego, że mają znacznie mniejsze żołądki, które są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Badacze odkryli, że tworzywa sztuczne znajdowały się w odchodach nawet 90% młodych. Naukowcy twierdzą, że takie zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na ich rozwój.
Źródło: Journal of Hazardous Materials