Nawigacja z KOMPAS’em
Nawigacja życiowa niekiedy bywa bardzo trudna sztuką. Utrzymanie obranego kursu czasem nie jest prostym zadaniem. Jeszcze trudniej jest właściwie pokierować dzieckiem na drodze jego rozwoju. Wychowawczą sztukę nawigacji wspomaga Program KOMPAS – Klub Podróżnika.
Programem KOMPAS steruje Fundacja Bene Vobis w świetlicy Oratorium św. Jana Bosko na warszawskich Bielanach. Pierwsza edycja programu realizowana była w 2010 roku w domu dziecka w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. W kolejnym roku do placówek, gdzie odbywają się zajęcia KOMPAS’u dołączyła bielańska świetlica.
Klub Podróżnika KOMPAS to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim miejsce dla dzieci i młodzieży, którzy wyruszają w podróż życia. Dzięki uczestnictwu w Klubie dzieci mają szansę rozwinąć swoje umiejętności społeczne, zdobyć pozytywne doświadczenia emocjonalne, a także rozwinąć się ruchowo i twórczo. KOMPAS to miejsce dla wszystkich tych, którzy potrzebują by pomóc im wyznaczyć właściwy kierunek dalszej drogi.
W ramach programu KOMPAS. Klub Podróżnika w Oratorium odbywają się trzy rodzaje zajęć dla dzieci i młodzieży. Wszystkie prowadzone są przez pracowników Fundacji Bene Vobis – psychologów, instruktorów sportu i socjoterapeutów. To przede wszystkim zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone w dwóch grupach wiekowych, spotkania grupowe, na których uczestnicy uczą się, jak odnaleźć się w środowisku rówieśniczym. Dzieci mają tu okazję zdobyć pozytywne doświadczenia społeczne, które są niezbędne w ich dalszym rozwoju. Poprzez zabawę uczą się, jak właściwie się porozumiewać, jak radzić sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi, które napotykają w swojej codzienności, a także jak rozwiązywać konflikty. Dzięki tym zajęciom dzieci mają także okazję lepiej poznać samych siebie. To tu, czasem po raz pierwszy w życiu, stawiają sobie poważne pytania: „Kim jestem?” i „Jaki jestem”.
fot. Materiały Fundacji Bene Vobis
Zajęcia dla grupy młodzieżowej skupiają się głównie na rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z okresem dojrzewania. Tu także uczestnicy mają okazję lepiej poznać samych siebie, rozpoznać przeżywane uczucia i stany, bardziej świadomie kontrolować swoje zachowanie. Zajęcia dla młodzieży to także miejsce, gdzie uczestnicy, tworząc bezpieczną i godną zaufania społeczność, dzielą się tym, co aktualnie jest dla nich trudne. Tym, z czym sobie nie radzą lub potrzebują pomocy.
Zajęcia socjoterapeutyczne pomagają dzieciom i młodzieży lepiej poznać siebie i odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.
KOMPAS to także zajęcia ruchowe. W Oratorium przy Kościele św. Zygmunta odbywają się także zajęcia z tenisa stołowego i zajęcia rytmiczne. Te pierwsze służą odreagowaniu stresu poprzez grę w tzw. ping-ponga. Umiejscowione w dolnym kościele stoły do tenisa dają szansę dzieciakom na wyładowanie negatywnych emocji skumulowanych w ciągu dnia. To tam Klubowicze dają upust swoim emocjom, ucząc się jednocześnie zasad i prawidłowej techniki gry.
Zajęcia rytmiczne z kolei skupiają się na pracy z ciałem. Tu dzieci i młodzież mają okazję poznawać swoje ciało, poruszać się w nowy, nieznany dotąd sposób, a przez to zdobywać nowe doświadczenia w poznawaniu własnego „ja”. Ekspresja tańca i ruchu umożliwia nie tylko wyładowanie nagromadzonych emocji, ale także sprzyja rozluźnieniu i odprężeniu.
fot. Materiały Fundacji Bene Vobis
Kiedy w marcu tego roku Program KOMPAS – Klub Podróżnika wystartował w Oratorium św. J. Bosko wszyscy trzymali kciuki. W pierwszych tygodniach specjaliści z Fundacji Bene Vobis skupili się przede wszystkim na integracji klubowiczów. Między innymi w tym celu odbyła się wspólna wycieczka do Aquaparku Warszawianka. Stopniowo KOMPAS przestał być czymś nowym, a stał się codziennością życia oratoryjnej świetlicy.
Z okazji końca roku i przerwy wakacyjnej w Oratorium odbył się „Boski Festyn Rodzinny” przygotowany przez Siostry Salezjanki i Fundację Bene Vobis. Na festynie nie tylko dzieci, ale i rodzice mieli okazję wziąć wspólnie udział w rozmaitych konkurencjach. Tworząc zgrane zespoły ze swoimi pociechami, każdy chciał zostać zwycięzcą. Był to nie tylko czas świetnej zabawy, ale także moment, kiedy dzieci miały okazję razem z, zapracowanymi na co dzień, rodzicami wspólnie miło spędzić czas.
Przed nami kolejny etap Klubu Podróżnika. Od połowy września do Oratorium powracają zajęcia i czas wytężonej pracy. Pracy nie tylko dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach KOMPASU, lecz także pracy osób zaangażowanych w program. Czy trzeba będzie zaczynać od początku? Czy bazując na zasadach wypracowanych przed wakacjami gładko przejdziemy do normalnego toku zajęć? Czy dzieci podrosły i zmieniły się podczas wakacji? Z jakimi emocjami przywitają nas tej jesieni? To wątpliwości prowadzących, które już niedługo się wyjaśnią. Posiadając naładowane akumulatory gotowi jesteśmy przystąpić do pracy. Z zaangażowaniem i nowymi pomysłami czekamy na pierwszy dzień zajęć. Zajęć, które za zadanie mają rozganiać mgłę i zawieruchę oraz wyraźniej wskazać prawidłowy kierunek dalszej drogi życia.
Małgorzata Krosnowska
www.fundacjabenevobis.pl