Nie chcesz tego wiedzieć, ale niestety musisz: codziennie oddychasz mikroplastikiem
Wnioski z nowego badania są przerażające – problem zanieczyczenia plastikiem stał się na tyle poważny, że jego mikrocząsteczki są regularnie obecne w cyklach atmosferycznych, krążac wokół planety jak tlen i woda.

W tym artykule:
Mikroplastik jest wszędzie...
Cząsteczki plastiku trafiają do powietrza w postaci aerozolu oceanicznego i pyłu z powierzchni dróg, przemierzając kontynenty i docierając do najodleglejszych miejsc na Ziemi – ostrzega nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Utah i Uniwersytetu Cornella, którzy przeprowadzili je na podstawie próbek powietrza i technik modelowania.
Z ich pracy wynika, że wiele tych tworzyw sztucznych wydaje się krążyć w naszych ekosystemach już od dłuższego czasu, a badacze podkreślają, jak wiele masowej operacji sprzątania świata nas czeka, jeśli chcemy odwrócić groźną plastikową falę.
– mówi geolożka Janice Brahney z Uniwersytetu Stanowego w Utah. "Ten plastik nie jest nowy z tego roku” – dodaje – ”Pochodzi z tego, co wyrzuciliśmy do środowiska w ciągu kilku ostatnich dekad".
W okresie od grudnia 2017 r. do stycznia 2019 r. badacze zebrali 313 próbek cząsteczek mikroplastiku unoszących się w powietrzu z 11 różnych miejsc w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Stwierdzili, że 84 procent plastikowych cząstek pochodziło z pyłu drogowego, 11 procent z aerozolu morskiego, 5 procent z gleby rolniczej, a 0,4 procent przypisalo źródłom populacyjnym. Innymi słowy, jest to głównie plastik, który został zmielony na drogach lub wyłowiony z wysep śmieci na oceanie. Zanieczyszczenia mikroplastikiem nie koncentruje się tylko wokół obszarów miejskich – niesione przez wiatr, dostają się wszędzie.
Wyniki pierwszego etapu badań zostały następnie włączone do modelu komputerowego, który miał na celu określenie, jak może wyglądać światowy wzorzec tworzyw sztucznych w atmosferze. Zespół wywnioskował, że cząsteczki spędzają w powietrzu od godziny do prawie tygodnia, czyli wystarczająco długo, by mikroplastik podróżował między kontynentami.
… i to od dawna
Naukowcy twierdzą, że dociera on nawet do odległej Antarktydy, która sama nie emituje żadnych cząsteczek plastiku do atmosfery. Podobnie jest na całej planecie – mikroplastik jest wszędzie, łącznie z parkami narodowymi i zabytkami przyrody, a jego największe stężenie można zaobserwować nad oceanami.
Według oficjalnych wyliczeń od początku 1900 roku na świecie wyprodukowano 10 miliardów ton metrycznych plastiku. Zespół stojący za tym najnowszym badaniem wzywa innych ludzi świata nauki do dalszego zgłębiania tego, jak może wpływać to na całe ekosystemy, dzikie zwierzęta, łańcuch pokarmowy i ostatecznie – na nasze zdrowie.
Badania zostały opublikowane w PNAS.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa