Nie wyrzucaj, napraw
Dodatkowe dziewięć miesięcy noszenia danej rzeczy może zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska nawet o 30 procent! W trasę ruszył specjalny bus The Worn Wear Mobile Tour oferujący bezpłatną naprawę uszkodzonych ubrań.
Aby zachęcić klientów do naprawy zepsutych rzeczy, firma Patagonia produkująca odzież outdoorową, wysłała w trasę bus oferujący bezpłatną naprawę uszkodzonych zamków, zatrzasków, gumek, stoperów i przyszywanie guzików. Akcja The Worn Wear Mobile Tour ma wspomóc walkę z zanieczyszczeniem środowiska.
Przedłużenie życia naszych ubrań jest najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby zmniejszyć negatywny wpływ konsumpcyjnego stylu życia na naszą planetę.
– uważa właściciel firmy Patagonia, Yvon Chouinard.
Oprócz tego podczas The Worn Wear Mobile Tour prowadzona jest akcja edukacyjna, która ma na celu uczenie innych, jak sami mogą naprawić swój własny sprzęt. „Zastanów się, czy to, co chcesz kupić, jest ci na pewno niezbędne i nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz” – z takim przesłaniem Patagonia zwraca się do innych.
W ramach akcji można również przekazać swoją niechcianą już odzież. Nie zostanie ona jednak wyrzucona do kosza, lecz przeznaczona do dalszej sprzedaży. To też może wspomóc walkę z zanieczyszczeniem środowiska, które wynika z ogromnej produkcji śmieci we współczesnym świecie. Zaopatrzony w maszyny do szycia warsztat otwarty jest dla każdego, kto przyniesie swoje ubrania, niezależnie od marki.
Program Worn Wear został stworzony przez Patagonię w 2013 roku, jako sposób na zachęcenie ludzi do dbania o swój sprzęt, oraz - w razie potrzeby - czyszczenia i naprawy. Program ma na celu utrzymać odzież w obiegu tak długo, jak to możliwe. Tylko dodatkowych dziewięć miesięcy noszenia danej rzeczy może zmniejszyć zużycie wody, emisję dwutlenku węgla oraz nagromadzenie odpadów o 20-30 procent!
Fot. materiały prasowe
Bus na trasie The Worn Wear Mobile Tour został zaprojektowany przez artystę-surfera Jaya Nelsona. Góra pojazdu wykonana jest z drewna pochodzącego z gigantycznej beczki na wino. Zamontowano ją na Dodge'u Cummins, rocznik 1991, napędzanym biodieslem. Podczas pracy zasilany jest również energią słoneczną. Mobilny warsztat otwiera swoje podwoje dla wszystkich chętnych.