Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Pokaż mi swoje oko, a powiem ci, jak zużyty jest twój organizm
Wiek biologiczny, czyli stopień „zużycia” naszego ciała można precyzyjnie ocenić na oko. A konkretniej – wystarczy zbadać soczewkę oka

Wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z tym, ile lat naprawdę przeżyliśmy. Z upływem czasu nasz organizm „zużywa się”, jednak nie jest to proces przebiegający równomiernie dla wszystkich części naszego ciała.
Wątroba u osób nadużywających alkoholu starzeje się szybciej, podobnie jak układ odpornościowy u pacjentów, którzy byli leczeni dużymi dawkami leków przeciwnowotworowych. Są nawet dane wskazujące na to, że u kobiet piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała.
Skanowanie soczewki
Ocena wieku biologicznego jest trudna i mało precyzyjna. Najczęściej wymaga to sprawdzenia kilku lub kilkunastu różnych parametrów, takich jak poziomu cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Jest jednak prostsza metoda – twierdzą badacze z Uniwersytetu Bostońskiego.
– W białkach wchodzących w skład soczewki gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Ta część naszego oka zawiera coś w rodzaju archiwum, gromadzącego to, co spotkało nas w trakcie życia. I możemy to zmierzyć za pomocą naszego skanera na poziomie molekularnym – twierdzi dr Lee Goldstein, specjalista od okulistyki, psychiatrii, neurologii, patomorfologii i badań laboratoryjnych, pracujący na Uniwersytecie Bostońskim.
Technika pomiaru jest kompletnie nieinwazyjna i bezbolesna, a poza tym szybka i precyzyjna. Szczegóły opublikowało czasopismo medyczne „Journal of Gerontology: Biological Sciences”.
Wiek można zmienić
Warto pamiętać, że biologiczna „metryka” nie jest wyrokiem. Biologiczny wiek można obniżyć, zmieniając styl życia. Najważniejsze jest tu przestawienie się na zdrową, zrównoważoną dietę oraz zwiększenie aktywności fizycznej.
– W przyszłości być może odmłodzimy się za pomocą przeszczepów z komórek macierzystych, które zastąpią te zużyte w naszych tkankach. To brzmi trochę jak science fiction, ale w teorii jest jak najbardziej możliwe. Trudno jednak powiedzieć, kiedy do tego dojdzie – mówi prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalista od wieku biologicznego.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa