Nowa teoria na temat cywilizacji Majów
Majańskie centra władzy, kultu, administracji i handlu zadziwiają monumentalną architekturą i rozwiązaniami urbanistycznymi. Najnowsze badania wykazują, że cywilizacja Majów jest starsza niż do tej pory przypuszczano.

Majowie zaludnili Amerykę Środkową kilkaset lat przed naszą erą, a szczyt rozwoju ich cywilizacji przypada na lata 250–900 n.e. Archeologia odkryła ich dopiero pod koniec XIX w. Pierwsze poważniejsze projekty naukowe to lata 20. i 30. XX w.
Skąd się wzięli Majowie? Na temat to pytanie nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znane są dwie dominujące koncepcje: pierwsza głosi, że Majowie rozwinęli się samoistnie w dżunglach dzisiejszej Gwatemali, a druga przekonuje, że kultura Majów powstała jako wynik wpływów starszej kultury Olmeków i jej centrum La Venta.
Najnowsze próbki, jakie udało się pobrać z ruin budowli i piramid, świadczą o tym, że cywilizacja Majów zaczęła się rozwijać wcześniej niż do tej pory przypuszczano - zakomunikowała grupa archeologów, która prowadzi Takeshi Inomata z University of Arizona. Co to oznacza? Że żadna z dotychczasowych teorii nie jest prawdziwa.
Starożytni Majowie zaczęli budować swoje miasta jeszcze 1000 lat przed Chrystusem. Ciekawy jest fakt, że są społecznością, która wznosiła swoje budowle w sposób bardzo nowatorski, nie ulegając wpływom z Egiptu.
Wykopaliska prowadzono na majańskim stanowisku Ceibal. Okazało się, że jego początki są starsze niż La Venta. Nie znaczy to jednak, że Majowie są starsi od Olmeków, ponieważ Olmekowie wcześniej posiadali inne, starsze centrum kulturowe w odległym San Lorenzo. Majowie nie korzystali jednak z dorobku starszych pobratymców (podobnie jak w przypadku wpływów z Egiptu). Ceibal i La Venta, powstały w zbliżonym czasie: między 1150 a 800 p.n.e., z ta różnicą, że Ceibal było nieco starsze. Skutek? Ceibal i La Venta są do siebie podobne podobne, jednak tylko i wyłącznie dlatego, że powstawały w podobnym okresie i okolicznościach.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa