Odkrycia dokonano na terenie parku archeologicznego Ollantaytambo, położonego w prowincji Urubamba w regionie Cuzco - 60 kilometrów na północny zachód od miasta Cuzco.|

Reklama

Archeolodzy prowadzący prace konserwacyjne w rejonie Penas, w pobliżu drogi łączącej miejscowości Abra Malaga i Quillabamba, odkryli pozostałości kompleksu platform, magazynów i budowli ceremonialnych, wzniesionych w czasach rozkwitu państwa Inków (XII-XV w.).

Jak poinformował archeolog Oskar Montufar, nieznane wcześniej naukowcom pozostałości inkaskich budowli znajdowały się na górzystym terenie porośniętym bujną roślinnością.

Odkryte platformy, rozrzucone na obszarze o powierzchni ok. 5 hektarów, mają różne rozmiary i znajdują się na różnych wysokościach. Każda z nich wyposażona była w schody, istniała też ścieżka, umożliwiająca przejście na kolejne platformy.

Zdaniem ekspertów platformy mogły mieć związek z rolnictwem i powiększać areał ziemi uprawnej Inków w trudnym, górzystym terenie.

Archeolodzy odsłonili też na stanowisku konstrukcje zbudowane z kamieni prawdopodobnie w celach ceremonialnych, oraz odkryli nisze skalne, służące do odprawiania rytuałów pogrzebowych, a także mocno zniszczone pozostałości budynków magazynowych.

Montufar poinformował, że stanowisko zostało gruntownie oczyszczone z roślinności i przygotowane do prowadzenia szczegółowych prac badawczych i wykopalisk.

Park archeologiczny Ollantaytambo znajduje się w północnej części tzw. Świętej Doliny Inków w Andach Peruwiańskich, utworzonej przez rzekę Urubamba i jej dopływy.

Dolina była prawdopodobnie miejscem, gdzie rozwijała się cywilizacja Inków i stała się później rdzeniem ich imperium.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama