O czym śnią komputery? Odpowiedź na to może pomóc zrozumieć ludzkie sny
Czy androidy naprawdę śnią o elektrycznych owcach, jak pytał pisarz science fiction Philip K. Dick? Cel i znaczenie marzeń sennych jest od dawna przedmiotem debat.

W 2013 r. neurobiolog Yukiyasu Kamitani badał osoby ucinające sobie setki krótkich drzemek w aparacie do rezonansu magnetycznego, budząc je wielokrotnie, aby mogły opisać swoje sny. Zdołał już wyodrębnić wyjątkowe układy mózgowe dla pewnych obiektów, które wcześniej pokazywał badanym, kiedy czuwali. W trakcie drzemek szukano tych układów w ich mózgach, a program komputerowy automatycznie przekształcał podstawową treść ich snów w krótkie filmy wideo. Okazało się, że były one w 70 proc. zgodne z tym, co badani zapamiętali ze swoich snów.
Dwa lata później inżynierowie Google’a wychwycili też podobne do marzeń sennych obrazy w komputerze. Wprowadzali miliony obrazów do inspirowanego mózgiem algorytmu komputerowego – sieci sztucznych neuronów – aby badać, w jaki sposób uczy się on rozpoznawać obiekty. Potem przepuścili ten algorytm przez DeepDream, program, który pozwala sieci budować własny, napędzany przez algorytm krajobraz senny poprzez wyszukiwanie kształtów w losowym obrazie „hałasu wizualnego”. Na podstawie swej technicznej wiedzy komputer wygenerował psychodeliczną scenę. Podobnie jak we śnie widziane wcześniej obrazy zostały zrekonfigurowane w nowe układy.
Jak mówi Jack Gallant, profesor psychologii z Uniwersytetu w Berkeley, wykonanie precyzyjnego nagrania ludzkich snów nie będzie możliwe do czasu, gdy naukowcy odkryją sposób ich powstawania w mózgu albo opracują encyklopedię mózgowej aktywności odpowiadającej każdej myśli. Naukowiec porównuje to do tworzenia językowego programu tłumaczącego: – Masz język, ale brak ci jakichkolwiek odnośników.
Tekst Nina Strochlic
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa