Prawdziwy skarb mglistych lasów Boliwii. Odkryto 20 nowych gatunków zwierząt
Uczestnicy wyprawy do doliny Zongo w pobliżu La Paz znaleźli na miejscu niezwykłe bogactwo - zupełnie nowych - gatunków roślin i zwierząt. Przy okazji udało się też odkryć ponownie gatunki uważane za wymarłe.
- Jan Sochaczewski
W skrywanych chmurami lasach boliwijskich Andów ekipa naukowców odkryła 20 nieznanych nauce gatunków, w tym żabę mniejszą od monety, jadowitą żmiję, cztery motyle i tyle samo nowych gatunków storczyków. Przy okazji udało się też odkryć ponownie gatunki uważane za wymarłe.
Grafika: Conservation International
Badacze z pozarządowej organizacji Conservation International liczą, że zademonstrowanie olbrzymiego bogactwa tego regionu przyczyni się do skutecznego chronienia miejscowych gatunków zwierząt i roślin.
Region Zongo jest także ważny dla ludzi. Z tego obszaru pochodzi większość wody pitnej, a po zbudowaniu hydroelektrowni, także energii dla stołecznego La Paz jak i pobliskiego El Alto. Są tego konsekwencje.
fot. Conservation International/Trond Larsen
Po wybudowaniu tam elektrowni wodnej na dwie dekady zniknęło jedyne znane stanowisko występowania Oreobates zongoensis, niewielkiej żaby z rodziny Craugastoridae. Dopiero wyprawa kierowana m.in. przez Tronda Larsena z Conservation International zdołała udowodnić, że żabka przetrwała inwazję człowieka na jej terytorium.
Choć 14-dniowa wyprawa miała miejsce jeszcze w 2017 roku, przez ogrom dokumentacji publikacja wyników nastąpiła dopiero po 3 latach. Pełny raport można znaleźć na stronie NGO’sa.
- W Zongo jedyne dźwięki które się słyszy pochodzą od natury. Mieszają się nawoływania ptaków, bzyczenie insektów, rechot żab i szum spadających wokół wodospadów. Wszystko wokół pokrywa gruba warstwa mchu, orchidei i paprocie – Larsen opowiedział CNN dodając, że mnogość nowych i już znanych gatunków znalezionych na miejscu zaskoczyła członków ekipy.
;
Conservation International/Trond Larsen
Jednymi z nieznanych dotąd gatunków są odmiana niezwykle jadowitej żmii żararki, Bothrops monsignifer oraz Eutrachelophis sp. nov., rodzaju węża z rodziny połozowatych (Colubridae) noszącej narodowe barwy Boliwii (czerwony, żółty i zielony).
; Conservation International/Trond Larsen
Szczególnie dużym wyzwaniem było odnalezienie i uchwycenie na zdjęciu miejscowej Noblelli, niewielkiego płaza bezogonowego z rodziny Craugastoridae. Mierzącą 1 cm Noblellę sp. nov. członkowie wyprawy nazwali żabą lilipucią. Za ukrywającą się w gęstym mchu naukowcy szli „na słuch” a dopiero potem wypatrywali zakamuflowanego zwierzęcia.
Noblella; Conservation International/Trond Larsen
Wyprawa do doliny Zongo przyniosła też wiele nowych gatunków flory. Odkryty wyblin z rodziny storczykowatych Malaxis sp. nov. ma część imitującą kształtem owada. Ma to zachęcić prawdziwe insekty do zapylania właśnie tej rośliny.
Miłośników kwiatów zainteresuje też zapewne nowy gatunek storczyka kielichowego, nieznany dotąd pięknie ubarwiony Brachionidium sp. nov.
Malaxis; Conservation International/Trond Larsen
Wspomniana wyżej żabka Oreobates zongoensis nie jest jedynym gatunkiem przywróconym nauce. Należący do oczennic motyl Pseudeuptychia sp. nov. widziany był ostatni raz aż 98 lat temu. Ekipa naukowców-poszukiwaczy z Conservation International złapała go w pułapkę nęcąc zapachem zgniłych owoców
Mala Pseudeuptychia; Conservation International/Trond Larsen
Wiele z tych zwierząt jest endemicznych, nie występuje w żadnym innym miejscu na ziemi. Naukowcy dostrzegli w dolinie Zongo zmiany wśród fauny i flory wskazujące na proces adaptowania się do ocieplającego się klimatu. Wiele gatunków przenosi się np. w wyższe partie w poszukiwaniu niższych temperatur przemierzając „zielone korytarze” prowadzące w stronę gór.
fot. Conservation International/Trond Larsen
- O ile nie utrzymamy tych korytarzy w niezmienionym stanie, zwierzęta i rośliny nie będą miały dokąd uciec i nie zdołają dostosować się do zmieniających warunków. To kluczowy powód, dla którego powinniśmy chronić tak wyjątkowe obszary przyrodnicze jak dolina Zongo – wyjaśnia Larsen.