Odstawcie napoje „diet”. Naukowcy ostrzegają przed aspartamem
Powszechnie znany sztuczny słodzik został w 2013 roku określony przez EFSA (Europejski urząd do spraw bezpieczeństwa żywności) jako bezpieczny. Teraz naukowcy z Uniwersytety Sussex podważają ten wyrok i oskarżają urzędników o celowe ignorowanie części badań.

Zarzut jest poważny bo dotyczy celowego zignorowania 73 badań zwracających uwagę na niebezpieczeństwa używania aspartamu. Jednocześnie aż 83% badań, które nie pokazywały dowodów potencjalnych natychmiastowych niebezpieczeństw (tak zwanych prima facie – na pierwszy rzut oka) bez żadnego wahania zyskało aprobatę EFSA.
Od 1974 roku część badaczy ostrzega, że słodzik oznaczany w składach produktów kodem E951 może powodować uszkodzenia mózgu, raka wątroby i płuc oraz zaburzenia neuroendokrynologiczne. Wśród popularnych nazw handlowych aspartamu są między innymi: NutraSweet, Equal, Sugar Free, Canderel czy AminoSweet. Znajdziecie go na przykład w słodkich napojach gazowanych, które szczycą się określeniem „zero” lub „diet”. Z aspartamu korzysta także wiele osób chorych na cukrzycę.
Za badaniami oskarżającymi EFSA stoją profesor Erik Millstone oraz doktor Elisabeth Dawson. Oboje wezwali do wycofania autoryzacji E951 przez urzędników unijnych i ponownego przeanalizowania materiałów, także tych wcześniej pominiętych. Przekonują, że gdyby do tego doszło EFSA nie miałaby wyjścia i musiałaby uznać ten związek za niebezpieczny.
- To badanie wzmacnia pogląd, że autoryzacja sprzedaży aspartamu powinna być zawieszona na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii – mówi profesor Milestone – a zaraz potem powinno dojść do ponownej analizy dowodów przez EFSA, która byłaby w stanie zadowolić krytykę oraz społeczeństwo pod względem transparentności i uczciwego podejścia do podsumowania oraz podejmowania decyzji.
Naukowcy wytknęli urzędnikom z EFSA między innymi:
- naruszenie własnych wytycznych odnośnie transparentności oceny ryzyka
- pobłażliwość dla badań pozytywnych dla słodzika, w tym przedstawionych przez niewiarygodne źródła
- wyjątkowo wysokie wymagania odnośnie badań krytycznych wobec aspartamu, mimo tego, że wiele z odrzuconych 73 prac było znacznie bardziej wiarygodnych
Sam profesor Milestone w 2013 roku przedstawił trzydziestostronnicowy dokument wskazujący 15 badań, których EFSA nie zechciała uwzględnić.
- To jasne, że naukowcy EFSA nie chcieli brać pod uwagę licznych nieścisłości badań pozytywnych (dla E951 – przyp. red), a zamiast tego skupiali się na malutkich wadach wszystkich prac zawierajacych dowody, że aspartam jest niebezpieczny – tłumaczy profesor – w mojej opinii na podstawie badań, pojawia się pytanie czy nie miały tu wpływu konflikty interesów z branżą komercyjną, bo wszystkie spotkania odbywały się za zamkniętymi drzwiami.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa