Odwiedź Park Rekreacyjny Zoom Natury
Polska na weekend? W ten weekend odwiedź nowo otwarty Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim. To pierwsze w Polsce interaktywne centrum nauki poświęcone środowisku naturalnemu i ekologii.
Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim to pierwsze w Polsce interaktywne centrum nauki oraz rekreacji poświęcone środowisku naturalnemu i ekologii.
Sześć obiektów mieszczących m.in. nowoczesne laboratoria i multimedialne ekspozycje zostało zaprojektowanych przez Nizio Design International. Zoom Natury powstał na ponad 10-hektarowej powierzchni zlokalizowanej nad zalewem w Janowie Lubelskim.
Na terenie kompleksu architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze. Usytuowano tu szereg obiektów, m.in. jednokondygnacyjne pawilony, służące do celów administracyjnych i ekspozycyjnych, jak również wieżę widokową i most pieszo-rowerowy.
Klasyczne żelbetowe konstrukcje budynków wykończone są z użyciem naturalnych i odzyskowych materiałów. W budynkach zastosowano proekologiczne rozwiązania, m.in. pompy ciepła, które służą do ogrzewania wszystkich obiektów i pozwalają na ograniczenie spalania surowców takich, jak gaz czy oleje opałowe. Dzięki panelom solarnymi i fotowoltaicznym możliwe jest podgrzewanie wody wykorzystywanej w pomieszczeniach sanitarnych.
Charakterystyczna dynamiczna żelbetowa konstrukcja symbolizująca las, która podtrzymuje drewniane, horyzontalne ustawione i ażurowe zadaszenie jest bramą wejściową do Zoomu Natury. Znajdziemy tu punkt sprzedaży biletów i pamiątek.
Ta umowna „brama” prowadzi zwiedzających wprost do serca Zoomu Natury, czyli na Plac Energii. Na nim przecinają się wszystkie ścieżki zwiedzania obiektu. Energia kumulująca się w tym punkcie płynie nie tylko z natury. Jest też generowana przy użyciu siły mięśni zwiedzających, którzy uruchamiają interaktywne rzeźby-maszyny ustawione na Placu. Poruszając i bawiąc się elementami wentylatora, Archimedesa, maszyny sprężynowej czy sprężarki zwiedzający dowiedzą się jak energia kinetyczna przekształca się w dźwięk lub energię elektryczną. To miejsce dedykowane zabawie i nauce, fizyce i mechanice. Tutaj ulokowane są również podświetlane fontanny wbudowane w płytę placu.
Laboratorium główne Zoomu Natury to najważniejsza merytorycznie część Parku Rekreacyjnego. To charakterystyczny wcinający się w krajobraz budynek o powierzchni całkowitej 407,16 m², którego ściany sprawiają wrażenie wyrastających z ziemi. Ma konstrukcję, która pozwala na to, by elewacja całkowicie „zespoliła się” z otaczającą ją zielenią, dzięki pnączom, jakie ją pokryją.
Dach budynku został wykorzystany jako punkt widokowy oraz miejsce wypoczynku dzięki drewnianym elementom małej architektury oraz niskiej roślinności wtopionej w jego strukturę. Zlokalizowany w samym centrum parku obiekt ma funkcje wystawienniczą. Mieszczą się tu ekspozytory 3D i multimedialna ekspozycja o botanice oraz zoologii, historii naturalnej, gatunkach znajdujących się pod ochroną.
Z centralnym laboratorium sąsiadują trzy bliźniacze pawilony ekspozycyjne o organicznych kształtach, przywodzących na myśl gąsienice (każdy o powierzchni całkowitej 160,91 m²). Żelbetowe konstrukcje z przeszkleniami odbijającymi widok pełnej zieleni okolicy, integrują się z otoczeniem.
Budynki wykończone są naturalnymi materiałami. Pionowe drewniane żaluzje, lekko rozchylone, otwierają się na to co skrywa wnętrze pawilonów. Jednocześnie dają zacienienie, które jest konieczne ze względu na ulokowane w budynkach ekspozycje multimedialne.
W pierwszym z obiektów mieści się laboratorium „Runo leśne”, którego ekspozycja dedykowana jest najmłodszym zwiedzającym. Przestrzeń laboratorium wypełniają obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno-ruchowe. Ideą główną wystawy jest zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtowanie umiejętności obserwacji natury.
Drugi z bliźniaczych budynków kryje „Laboratorium Awifauny i Troposfery” prezentujące bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Część poświęcona troposferze zawiera prezentacje zjawisk zachodzących w najcieńszej warstwie atmosfery.
Trzeci budynek to „Laboratorium Recyklingu i Energii”, a jego ekspozycja poświęcona jest różnym rodzajom, źródłom oraz sposobom wykorzystania energii, a także idei, metodom i sposobom recyklingu. Ekspozycja ta odzwierciedla jedną z naczelnych idei Parku Rekreacyjnego, jaką jest kształtowanie postaw proekologicznych. Ściana odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje elektryczne zaprojektowane z puszek, butelek i kartonów to przykłady zastosowanych tu rozwiązań.
Zwieńczeniem kompleksu jest 11-metrowej wysokości wieża edukacyjna. Na terenie Zoomu Natury korzystać można ze ścieżek rowerowych, siłowni na świeżym powietrzu i bulodromu, a także unikatowego w skali kraju Parku Linowego oraz powydmowej, półkilometrowej plaży. Stworzono nowoczesny obiekt, w którym zabawie i rekreacji towarzyszy nauka.