Odwołanie końca świata
Zapraszamy na spektakularne widowisko edukacyjno-artystyczne w Toruniu!
Czy w 2012 roku rzeczywiście nastąpi koniec świata? Niektórzy — z hollywoodzkimi filmowcami na czele — twierdzą, że tak. Czy mają rację okaże się 6 czerwca 2012 roku, kiedy na niebie obserwować będziemy rzadkie, bo występujące co sto lat, zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy Słońca. Kiedyś taki układ ciał niebieskich łączono z gigantycznymi trzęsieniami ziemi, które mogą poprzedzać koniec świata. Tym razem tranzyt Wenus wywoła w Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika — astronomiczne i artystyczne poruszenie. Błonia Nadwiślańskie staną się scenerią widowiskowego wydarzenia!
Spektakularne widowisko o charakterze edukacyjno-artystycznym rozpocznie się o godzinie 22.00 plenerowym seansem filmowym. Na kurtynie wodnej na Wiśle zostanie zaprezentowana projekcja przedstawiająca różne wizje „końca świata”, obecne w największych kulturach i religiach świata, przywołane zostaną m.in. wierzenia hinduskie, Koran, przepowiednia Majów, Apokalipsa św. Jana. Ekran wodny, na którym zostanie wyświetlona projekcja nada jej ulotny, oniryczny charakter. Opowieść rozgrywać się będzie na pograniczu snu, sennego marzenia — wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Autorem filmowej części widowiska jest Paweł Kloc, laureat ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Krakowie za film „Kołysanka z Phnom Penh”. Warstwa historyczna filmu zostanie uzupełniona reporterskimi wypowiedziami uczniów toruńskich liceów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Projekcja filmowa poprzedzi niezwykły występ francuskiej grupy Transe Express zatytułowany „Maudits Sonnants”. Transe Express został założony w 1982 roku w Paryżu przez rzeźbiarza Gillesa Rhoda
i Brigitte Burdin, tancerkę i choreografkę. Francuscy artyści pokażą w Toruniu podniebny spektakl, łączący różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec. Na Błoniach Nadwiślańskich stanie olbrzymia konstrukcja, manipulowana przez żurawia teleskopowego. W wyniki ruchu zawieszonych na niej muzyków, metalowa konstrukcja będzie się zmieniać, ewoluować. Scenografię spektaklu będą tworzyć wielkie barokowe dzwony, których dźwięki, przywołują wspomnienie dziecięcej pozytywki — zapowiada Agnieszka Marecka. Transe Express swoimi występami uświetnił m.in. otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku, Les 2000 coups de minut (w paryskim Centre Pompidou), Thames River Festival czy Huddersfield Light Festival.
„Odwołanie końca świata” wyreżyseruje Bolesław Pawica, uznany twórca i producent telewizyjny, który specjalizuje się w realizacji dużych widowisk muzycznych, gal, koncertów, programów telewizyjnych realizowanych przez największe polskie stacje: TVN, POLSAT, TVP1, TVP2.
Wydarzenie poprzedzi nieszablonowa kampania promocyjna przygotowana we współpracy z toruńskimi artystami: grafikiem Nikodemem Pręgowskim i aktorem Radkiem Smużnym. Na Facebooku uruchomimy specjalną aplikację, nawiązującą do toruńskiej legendy o Tuba Dei i tytułu spektaklu francuskiej grupy Transe Express — wyjaśnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Jak głosi legenda, toruńscy mieszczanie „odwołali koniec świata”, który niechybnie miał nastąpić w 1500 roku, dzięki ufundowaniu dzwonu „Tuba Dei” w staromiejskiej farze pw. św. Janów. Teraz też będziemy pokładać nadzieję w dzwonku, tyle że komórkowym.
W maju rozpocznie się kampania outdoorowa, której przewodni motyw graficzny stworzył Nikodem Pręgowski, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, laureat wielu nagród i wyróżnień z zakresu plakatu, odznaczony medalem Thorunium za działalność artystyczną.
W przestrzeni miasta będą realizowane happeningi przygotowane przez Radka Smużnego związanego z Teatrem Wiczy.
„Odwołanie końca świata” kontynuuje cykl widowisk o charakterze astronomicznym, które zapoczątkowała ubiegłoroczna „godzina czterdzieści osiem”, wyróżniona w kategorii „Event” podczas V edycji Festiwalu Promocji Miast i Regionów w Warszawie.
Kontakt dla mediów:
Przemysław Draheim — rzecznik prasowy
Toruńskiej Agendy Kulturalnej
tel. kom. 883 32 16 98 · tel. 56 651 02 38
p.draheim@tak.torun.pl
Karolina Szczepanowska — główny specjalista
ds. PR Toruńskiej Agendy Kulturalnej
tel. 56 651 02 38
k.szczepanowska@tak.torun.pl