Reklama

"Okulary dla Syberii” to coroczna akcja niesienia pomocy rodakom zamieszkującym wschodnie tereny Rosji, potomkom osób zesłanych oraz dobrowolnie przesiedlonych na syberyjskie ziemie. Specjaliści badają wzrok oraz dobierają odpowiednie okulary pacjentom bezpłatnie.

Reklama

fot. A.Kaniewska
- Pomagamy w bardzo prosty a jednocześnie istotny sposób: dajemy ludziom szansę wyraźnego oglądania świata – mówi Maciej Ciebiera, optometrysta, który uczestniczy w przedsięwzięciu.
Docieramy do polskich miejsc w syberyjskiej głębinie, do ludzi często niemających dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej i niesiemy realną pomoc. To co robimy nie byłoby możliwe bez wsparcia Polaków w kraju.

fot. A.Kaniewska
Okulary, które trafiają na Syberię, pochodzą ze zbiórki w Polsce. Organizatorzy otrzymali pod koniec 2014 r. od mieszkańców polskich miast i wsi tysiące używanych, ale zachowanych w bardzo dobrym stanie okularów. Te z kolei, po sprawdzeniu i przygotowaniu przez specjalistów, przejechały około kilka tysięcy kilometrów by służyć nowym właścicielom.
Akcję „Okulary dla Syberii”przeprowadzono w Rosji po raz trzeci. W tym roku badania wzroku odbywały się od 1 do 5 czerwca w Tomsku i okolicach.
Po Powstaniu Styczniowym (1863) do ówczesnej tomskiej guberni w Zachodniej Syberii zesłanych zostało wielu Polaków. Do dziś mieszkają tu ich potomkowie – mówi Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, doktorantka badająca losy rodaków na Syberii.

fot. M. Ciebiera
Ok. 180 km. od Tomska znajduje się też jedna z unikalnych wiosek – syberyjski Białystok, założony pod koniec XIX w. przez polskich dobrowolnych przesiedleńców, którzy na Syberię przyjechali w poszukiwaniu ziemi i szczęścia - tłumaczy Kaniewska.

Reklama

fot. A. Kaniewska

Akcja „Okulary dla Syberii” jest inicjatywą Fundacji Romualda Koperskiego, polskiego podróżnika i pisarza. Badania optyczne w tomskiej oblastii przeprowadził Maciej Ciebiera, optometrysta, z zamiłowania obieżyświat, który podczas swoich podróży pomaga ludziom. Na miejscu przedsięwzięcie wspierała Agnieszka Kaniewska, doktorantka badająca losy rodaków na Syberii. W poprzednich latach akcja odbywała się w rejonie Irkucka (m.in. wieś Wierszyna) i w Chakasji (m.in. wieś Znamienka).

Reklama
Reklama
Reklama