Olek Ostrowski zaginął w Karakorum
Po nieudanym ataku szczytowym na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) Olek Ostowski i Piotr Śnigórski zjeżdżali do obozu bazowego. Pierwszy z nich zaginął, do dziś nie udało się go odnaleźć.

27-letni Ostrowski i 32-letni Śnigórski wspinali się na Gasherbrum II, by ze szczytu zjechać na nartach. Podobny wyczyn udał się zresztą wczoraj innemu Polakowi, Andrzejowi Bargielowi, który z sukcesem wspiął się i zjechał ze szczytu innego ośmiotysięcznika – Broad Peak (8051 m n.p.m.).
„Po 12 godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Olek i Piotrek na wysokości ok 7600 m n.p.m. zmuszeni byli przerwać atak szczytowy. Wycofują się do niższych obozów zjeżdżając na nartach” - poinformował w piątek oficjalny profil ekspedycji Climb2Ski.
Niestety, w niedzielę rano do Polski dotarła wiadomość, że podczas zjazdu z drugiego obozu do bazy u podnóża Gasherbrum II Ostrowski zaginął. Prawdopodobnie wpadł do szczeliny. Jego los jest nieznany. Śnigórski dotarł do bazy, skąd wezwał pomoc. Trwa akcja poszukiwawcza. Trudne warunki pogodowe uniemożliwiają użycie helikoptera. Polaka szukali pakistańscy tragarze wysokościowi. W nocy wrócili jednak do obozu bazowego, nie natrafiwszy wcześniej na żaden ślad Ostrowskiego.
Z kolei tydzień temu na szczycie Gasherbrum II stanęła 39-letnia Kinga Baranowska. To jej dziewiąty ośmiotysięcznik w karierze.
Olek Ostrowski pochodzi z Wetliny w Bieszczadach. Na nartach jeździ od trzeciego roku życia. Jest ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR. W 2014 roku jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Czo Oju (8201 m). Za to osiągnięcie otrzymał nagrodę „National Geographic Traveler” – Travelera w kategorii "Wyczyn roku". Na Gasherbrum II w towarzystwie Śnigórskiego chciał powtórzyć ten wyczyn. Ekspedycję zorganizował dzięki finansowemu wsparciu internautów.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Szwajcaria w obiektywnie Michała Ostrowskiego
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa