Ósmy dzień Brave Festival
W przedostatni dzień festiwalu zapraszamy na koncert jednego z najważniejszych muzyków Afryki - Toumani Diabate, grającego na tradycyjnym instrumencie kora. Artysta ten, ceniony za popularyzację ginących brzmień Czarnego Lądu, zyskał uznanie także poza granicami rodzimego kontynentu, czego dowodem jest m.in. statuetka Grammy, dla najlepszego albumu z muzyką tradycyjną.
Instrument, na którym gra Diabate – zbudowany z tykwy obciągniętej krowią skórą i wyposażony w 21 strun, przypomina niektórym słuchaczom harfę, ale jak naprawdę brzmi ten tradycyjny afrykański instrument w rękach mistrza, będziemy mogli przekonać się w trakcie jedynego jego koncertu w Polsce – w piątek, 10 lipca, o godz. 21 w Teatrze Muzycznym Capitol.
Toumani Diabaté
Toumani Diabate jest jednym z najważniejszych, współczesnych muzyków afrykańskich. Gra na oryginalnym instrumencie – kora. Jest to instrument zbudowany z dużej tykwy, rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy. Dzięki Toumani, ten popularnym w zachodniej Afryce instrument, odkrywa publiczność na całym świecie. Odbiorców zachwyca nie tylko niespotykany charakter instrumentu, ale przede wszystkim niezwykła wirtuozeria muzyka oraz jego ogromna kreatywność w łączeniu tradycyjnej afrykańskiej muzyki z wpływami soul i bluesa.
Niezwykły talent Toumani może tłumaczyć fakt, iż jest on 71. pokoleniem muzyków grających na korze w swojej rodzinie. Jego ojciec - Sidiki Diabaté był legendarnym afrykańskim muzykiem, który w uznaniu za swoje dokonania muzyczne w grze na korze otrzymał od pierwszego prezydenta niepodległej Republiki Mali ziemię w pobliżu pałacu prezydenckiego. Tumani, urodzony w 1965 roku w stolicy Mali – Bamako, okazał się muzycznym geniuszem. Grę na korze rozpoczął w wieku pięciu lat, a pierwsze publiczne występy rozpoczął już 8 lat później.
W swojej grze łączy tradycję afrykańską z brzmieniami poznanymi w trakcie swoich podróży z korą po Europie. Fragmenty afrykańskiej muzyki, przeplatane flamenco, bluesem czy soulem zagrane na niezwykłej harfie wzbudzają niezwykłe emocje wśród publiczności wielu krajów.
Toumani był wielokrotnie nagradzany za swój wkład w popularyzację gry na korze, między innymi przez UNESCO w 2004 roku, w trakcie festiwalu muzycznego zorganizowanego przez króla Maroko – Mohameda VI.