Oto najlepsze polskie muzeum multimedialne. Nie w Warszawie, nie w Krakowie…
Pierwsze miejsce w ogólnopolskim plebiscycie dla Olsztynka.
Wakacyjny plebiscyt portalu kulturaonline.pl właśnie dobiegł końca. Laureatów konkursu, czyli najciekawsze muzea wykorzystujące nowoczesne multimedia, wskazali sami czytelnicy. Wyboru dokonali spośród 37 instytucji.
Zwycięski Olsztynek
Zdaniem czytelników najciekawsze z nowoczesnych muzeów znajduje się w... Olsztynku. To właśnie na Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka padł ich wybór.
- Inicjując zabawę po cichu liczyliśmy na odkrycie mało znanych lub pomijanych w przewodnikach perełek. Taki właśnie, pozornie skromny, jawi się zwycięzca naszego konkursu – piszą organizatorzy konkursu.
Zwycięskie muzeum funkcjonuje od niespełna roku. Upamiętnia historię miasta oraz tutejszego obozu jenieckiego. Ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D, stanowiska tzw. rzeczywistości rozszerzonej to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań.
Muzeum podzielone jest na dwie sale. Pierwsza z nich poświęcona jest dziejom Olsztynka oraz walorom turystycznym miasta i okolicy. Wizualizacja multimedialna przybliża historię tego ponad 655-letniego miasteczka, a jest o czym opowiadać - miasta nie szczędziły epidemie, klęski żywiołowe ani obie wojny światowe. Zwiedzanie kończymy w czasach współczesnych – i tu również jest na co popatrzeć. Dowód? Olsztynek w 2012 roku przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow – Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.
Druga sala upamiętnia ofiary obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, przez który przewinęło się ok. 400 tys. jeńców różnych narodowości. Poznajemy historię obozu i codzienne życie jeńców, na które składały się ciężka praca, głód, choroby, życie duchowe, tragiczne warunki sanitarne, znęcanie się fizyczne i psychiczne. To trudna do opowiedzenia historia, a jednak nie oszczędzają nas autorzy ekspozycji. Przez moment doświadczamy pobytu na placu obozowym podczas apelu, czujemy jakbyśmy stali wśród jeńców w szeregu, przeżywamy nocny alarm obozowy.
- Wszystko daje niesamowity efekt i na długo pozostaje w pamięci odwiedzających - czytamy w sieci.
Na podium
Drugie miejsce w konkursie kulturaonline.pl zajęło pełne interaktywnych zabaw, filmów, hologramów czy telefonach "z przeszłości" Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Trzecie miejsce należy do szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy.
1 z 1
Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka