Reklama

Na placu o powierzchni ok. 2 ha, należącym do Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu, powstaje kompleks tradycyjnych chat i siedlisk z różnych kontynentów, wyposażonych w oryginalne eksponaty i narzędzia multimedialne. Zabudowania staną na olbrzymiej mapie świata, odzwierciedlając codzienną rzeczywistość ludzi zamieszkujących kraje poszczególnych kontynentów. Mongolska jurta, północnoamerykańskie tipi, afrykańskie chaty będą zapraszać w swoje progi wszystkich ciekawych świata i pragnących poznać jego kulturowe bogactwo.

Reklama

Pomysł Parku powstał w 2007 roku, gdy wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego zbudowali Wioskę Afrykańską, wykonaną na wzór autentycznej osady z Ghany. Od dnia otwarcia wioska cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest regularnie odwiedzana przez uczniów małopolskich szkół, którzy biorą udział w organizowanych w niej warsztatach o tematyce rozwojowej. Park Edukacji Globalnej to kolejny krok w stronę przybliżania im świata, który znają tylko z telewizyjnych relacji.

Poza możliwością poznania obiektów etnologicznych i kultur poszczególnych regionów, Park Edukacji Rozwojowej pozwoli też zrozumieć problemy, z jakimi boryka się tamtejsza ludność. Bieda, brak dostępu do wody pitnej, brak opieki medycznej – to trudna codzienność mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Odwiedzając Park Edukacji Rozwojowej, dzieci i młodzież będą mogli doświadczyć i poznać realia odległej rzeczywistości ich rówieśników, a przez to budować w sobie zrozumienie, współczucie i chęć pomocy. Wędrówka po całym globie pozwoli też poznać wzajemne zależności istniejące pomiędzy krajami tzw. bogatej Północy, do których należy również Polska, i biednego Południa.

Zagospodarowanie Parku Edukacji Rozwojowej przewiduje przygotowanie na całym terenie ścieżek edukacyjnych, które pozwolą zapoznać się z ogólnymi informacjami o danym regionie, jego historią oraz sytuacją społeczno-polityczną. Wiedzę wzbogacą wystawy fotografii, pokazy filmów oraz różnego rodzaju eksponaty i wyroby rękodzielnicze, zakupione wg zasad fair trade od lokalnych sprzedawców z poszczególnych krajów. Organizowane będą także spotkania z podróżnikami, warsztaty edukacyjne z zakresu problematyki globalnej i rozwojowej, jak również zajęcia artystyczne.

Dzięki zastosowanym metodom edukacji nieformalnej, młodzi ludzie zdobędą szeroką wiedzę z zakresu problematyki praw człowieka, migracji, przeciwdziałania dyskryminacji rasowej czy światowych konfliktów. Ta wiedza, wzbogacona o niezapomniane doświadczenia spotkania z żywą kulturą, będzie kształtowała ich sposób myślenia i postrzegania otaczającej ich rzeczywistości, zarówno w lokalnym jak i globalnym wymiarze.

Reklama

Więcej informacji: www.parkedukacji.swm.pl

Reklama
Reklama
Reklama