Reklama

Peter Habeler opowie o swoich sukcesach wspinaczkowych, pierwszym zdobyciu Mount Everestu bez wspomagania tlenem oraz o swoim życiu w Alpach Zillertalskich. Gośćmi spotkania będą także polscy himalaiści – Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

Reklama

W 1975 roku Peter Habeler wraz z Reinholdem Messnerem pokonał w stylu alpejskim północno-zachodnią ścianę Gasherbrum I (8080 m). Wspinaczka ta postrzegana jest jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników – stylu alpejskiego – w przeciwieństwie do panującej dotychczas taktyki oblężniczej.

Światową sławę Habeler zdobył jednak w 1978 roku, gdy również z Messnerem dokonał przełomowego, pierwszego wejścia na Mount Everest (8848 m) bez dodatkowego tlenu. Następnie odbył kolejne udane wyprawy na ośmiotysięczniki, między innymi na Nanga Parbat (8126 m), Cho Oyu (8201 m) i Kanczendzongę (8586 m).

Oprócz gór najwyższych Peter wspinał się również w Alpach, górach Ameryki Południowej oraz Yosemite. Obecnie, w wieku 70 lat, prowadzi wspólnie z synem Szkołę Górską i Narciarską w swojej rodzinnej miejscowości Mayrhofen. Co ciekawe, z okazji 70. urodzin Petera, wytyczono w dolinie nową trasę turystyczną – Peter Habeler Runde.

Biograficzną książkę o Habelerze „Das Ziel ist der Gipfel” napisała, przy jego współudziale, zamieszkała w Szwajcarii niemiecka pisarka Karin Steinbach. Jest to wywiad-rzeka, w którym Habeler przeprowadza czytelników przez całe swoje górskie życie. W Polsce książka wydana jest pod tytułem „Celem jest szczyt”.

Sam Peter Habeler również napisał kilka książek - fachowych na temat alpinizmu, narciarstwa i Alp Tyrolskich, jak i wspomnieniowych, wśród których najpopularniejszą jest „Der einsame Sieg” – opowiadająca o „beztlenowej” wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.

Spotkanie z Peterem Habelerem to nie tylko historia wybitnego wspinacza, ale także fascynująca podróż przez najważniejsze wydarzenia w dziejach światowego himalaizmu.

Organizatorem spotkania są: region Tyrol oraz portal wspinanie.pl. Prelekcja będzie tłumaczona z języka niemieckiego przez doświadczonego tłumacza i instruktora wspinania Piotra Górkę.

Reklama

Bilety na prelekcję (w cenie 10 zł) dostępne są w systemie sprzedaży ekobilet.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

Reklama
Reklama
Reklama