Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Czy kawa jest zdrowa?
  2. Kiedy najlepiej pić kawę?
  3. Dobra wiadomość dla miłośników porannej kawy

Kawa, jak każda inna używka, ma swoich zwolenników i przeciwników. Z tą różnicą, że w przypadku np. alkoholu, nie ma wątpliwości co do tego, że nawet umiarkowane picie szkodzi zdrowiu. Z kawą jest nieco inaczej. Co jakiś czas badacze przekonują, że w odpowiednich dawkach tzw. napar bogów może pozytywnie wpływać między innymi na pracę układu krwionośnego.

Czy kawa jest zdrowa?

Ponownie światło na ten temat rzucają autorzy najnowszych badań opublikowanych na łamach „European Heart Journal”. Jak czytamy w artykule, osoby pijące kawę rano są mniej narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i mniejsze ogólne ryzyko śmiertelności w porównaniu z osobami, które piją kawę kilkukrotnie w ciągu dnia. To tylko jedna z wielu, ciekawostek o kawie.

– Jak dotąd badania sugerują, że picie kawy nie zwiększa ryzyka chorób układu krążenia, a wydaje się, że zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2. Biorąc pod uwagę wpływ kofeiny na nasz organizm, chcieliśmy sprawdzić, czy pora dnia, w której pije się kawę, ma jakikolwiek wpływ na zdrowie serca – tłumaczy główny autor badań dr Lu Qi z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie.

Badanie objęło ponad 40 tysięcy uczestników. Naukowcy analizowali ich nawyki żywieniowe – w tym picie kawy – w latach 1999–2018. Następnie dane te zestawiono z rejestrami zgonów z okresu obserwacji. Zgodnie z wynikami, u osób pijących kawę w godzinach porannych ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było o 16% niższe w porównaniu z tymi, którzy kawy nie pili wcale. Z kolei ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było niższe o 31%. Co ciekawe, korzyści te nie dotyczyły osób pijących kawę kilkukrotnie w ciągu dnia.

Dr Qi tłumaczy, że spożywanie kawy w późniejszych porach dnia może zakłócać rytm dobowy, w tym wydzielanie melatoniny – hormonu regulującego sen. Zakłócenia te mogą w dalszej perspektywie prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, stanów zapalnych oraz innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Okazuje się, że ilość wypijanej kawy również ma znaczenie. Osoby pijące umiarkowane ilości kawy rano (dwie-trzy filiżanki) oraz te, które spożywały jej więcej (ponad trzy filiżanki), miały podobnie korzystne wyniki. Z kolei osoby pijące jedną filiżankę lub mniej również odnotowały korzyści, choć były one mniejsze.

Kawa korzystnie wpływa na zdrowie dzięki swoim wielowymiarowym właściwościom. Kofeina, główny składnik napoju, stymuluje układ nerwowy, poprawiając krążenie oraz funkcje poznawcze. Dodatkowo kawa jest bogata w antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Nie bez znaczenia jest także jej wpływ na metabolizm glukozy. Regularne spożycie kawy może obniżać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

W porannych godzinach organizm naturalnie przeżywa zwiększoną aktywność układu współczulnego, a to wiąże się z podwyższonym ciśnieniem i pulsem. Picie kawy w tym czasie może więc wspomagać te procesy, zamiast je zakłócać, jak dzieje się w przypadku konsumpcji późnym popołudniem czy wieczorem.

Naukowcy wyjaśniają dlaczego, kawę najlepiej pić rano
Naukowcy wyjaśniają dlaczego, kawę najlepiej pić rano / fot. Liliya Krueger/Getty Images

Dobra wiadomość dla miłośników porannej kawy

W towarzyszącym badaniom komentarzu prof. Thomas F. Lüscher z Royal Brompton & Harefield Hospitals zauważył, że rytm dobowy odgrywa kluczową rolę w zdrowiu serca. – Rano obserwujemy naturalny wzrost aktywności układu współczulnego, który może być wspierany przez spożycie kawy. Natomiast picie kawy po południu czy wieczorem może zakłócać sen, co negatywnie wpływa na zdrowie – podkreślił.

Eksperci zaznaczają jednak, że potrzeba dalszych badań, by w pełni zrozumieć mechanizmy stojące za wpływem kofeiny na zdrowie. Na tym etapie nauka wspiera delektowanie się poranną kawą, ale warto pamiętać, aby pić ją z umiarem i unikać nadmiaru cukru czy śmietanki. Takie dodatki mogą zneutralizować korzyści zdrowotne naparu.

Reklama

Źródło: European Heart Journal

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama