Podążaj za radą GOPR-u!
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe bez wątpienia tworzą ludzie, dla których góry nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Wiedza i umiejętności, poparte doświadczeniem są wystarczającymi argumentami, przemawiającymi za tym, by stosować się do wskazówek udzielanych przez ratowników górskich.
Jak radzi Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, przed każdą górską wędrówką należy zebrać kilka podstawowych informacji na temat: przebiegu szlaku turystycznego, sieci schronisk turystycznych, czasu marszu, lokalizacji obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie (szałasy, schrony, koleby, leśniczówki) oraz ewentualnej drogi odwrotu. Ponadto podczas wyprawy niezwykle przydatne mogą okazać się odbiorniki GPS.
Funkcjonalność urządzeń nawigacji satelitarnej w górach podkreśla Rafał Chrustek z Podhalańskiej Grupy GOPR: „Outdoor`owe odbiorniki Garmin, z których korzysta GOPR są testowane, posiadają hologram i spełniają najważniejsze parametry pracy w trudnych warunkach. Pozwalają one turystom na bezbłędne poruszanie się po wyznaczonym szlaku. W przypadku zagrożenia umożliwiają precyzyjne określenie własnej pozycji, a tym samym podjęcie natychmiastowych działań ratowniczych.”
Informacje na temat ewentualnych zagrożeń na szlakach można pozyskać z serwisu internetowego GarminGo. Serwis stanowi skarbnicę wiedzy dla turystów. Można w nim znaleźć propozycje tras o różnym stopniu trudności ze wszystkich zakątków Polski. Są one dodawane przez użytkowników urządzeń Garmin. Każda trasa posiada krótki opis i wizualizację przebiegu na mapie, z możliwością dodawania komentarzy oraz oceny przez internautów. Dzięki temu użytkownik może uzyskać wiele cennych informacji oraz wskazówek, na co należy zwrócić szczególną uwagę, znajdując się na konkretnym szlaku.
Więcej informacji na www.garmingo.pl