Polscy studenci w gronie najlepszych matematyków na świecie. Nasi rodacy odnieśli ogromny sukces
Polscy studenci i uczniowie szkół regularnie zdobywają uznanie nie tylko na skalę kraju, ale i całego świata. Tym razem sukcesami mogą pochwalić się młodzi matematycy z trzech prestiżowych polskich uczelni. Swoją wiedzą i sprytem mogliby zawstydzić niejednego nauczyciela.
W tym artykule:
- Medale dla młodych matematyków z Polski
- Polscy studenci to światowa czołówka
- Młodzi polscy naukowcy podbijają świat
Za nami igrzyska olimpijskie w Paryżu, podczas których sportowcy z Polski wywalczyli łącznie 10 medali. Jako jedyna złotym krążkiem może pochwalić się Aleksandra Mirosław. Jej koronna dyscyplina to wspinaczka sportowa. Warto jednak podkreślić, że tego lata Polacy zdobyli medale nie tylko w sporcie, ale również w naukach ścisłych. To już kolejne takie sukcesy naszych rodaków na międzynarodowej arenie.
Medale dla młodych matematyków z Polski
Polscy studenci znów udowodnili, że należą do światowej elity matematyków. W 31. edycji międzynarodowego konkursu matematycznego IMC (International Mathematics Competition for University Students), który odbył się w bułgarskim Błagojewgradzie, studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) zdobyli liczne medale. Osiągnęli znakomite wyniki w rywalizacji z prawie 500 młodymi matematykami z całego świata.
W konkursie, który zakończył się 11 sierpnia, zawodnicy musieli rozwiązać 10 trudnych zadań matematycznych przygotowanych przez międzynarodowe jury. W klasyfikacji indywidualnej jednym z najlepszych okazał się Łukasz Orski z UJ, który zdobył prestiżową nagrodę Grand Grand First Prize, ustępując jedynie uczestnikom z Rosji i Niemiec.
Polscy studenci to światowa czołówka
Złote medale zdobyli również Korneliusz Obarski, Paweł Pielasa, Szymon Śmigielski i Antoni Puch z UW, a także Bartłomiej Bychawski, Andrei Karmanovich z UJ oraz Michał Warmuz i Piotr Łukasiewicz z AGH. Srebrny medal trafił do Aliakseia Mamona z UJ.
W rywalizacji drużynowej Uniwersytet Jagielloński zajął trzecie miejsce, ustępując jedynie Petersburskiemu Uniwersytetowi Państwowemu z Rosji i Uniwersytetowi w Bonn z Niemiec. Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego uplasowała się na siódmym miejscu.
Sukces polskich studentów w IMC potwierdza wysoki poziom nauczania matematyki na polskich uczelniach oraz ich zdolność do konkurowania z najlepszymi na świecie.
Skąd bierze się w nas kreatywność? Naukowcy badający mózg, dokonali fascynującego odkrycia
Kreatywność to jedna z najbardziej intrygujących cech, jaką zawdzięczamy naszemu mózgowi. O samym kreatywnym myśleniu wciąż wiemy niewiele, jednak ostatnie badanie naukowe zbliża nas do z...Młodzi polscy naukowcy podbijają świat
Młodzi polscy naukowcy i uczniowie zdobywają coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. I nie ma się co dziwić, bo odnoszą sukcesy, które przynoszą im globalne wyróżnienia. 14 sierpnia, także w Bułgarii, zakończyła się pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Sztucznej Inteligencji. Drużyny uczniów z polskich szkół ponownie otrzymały złote i brązowe medale.
– Drużyna Polska Południe (złożona z uczniów szkół z Wrocławia i z Rzeszowa) zajęła 2. miejsce, zdobywając złoty medal. Drużyna Polska Północ zajęła 13. miejsce, zdobywając medal brązowy. Ponadto poza głównym konkursem odbył się konkurs praktyczny, w którym Polska Południe zdobyła również 2. miejsce i złotą nagrodę, a Polska Północ zdobyła brąz. Drużynie Polska Południe przyznano także nagrodę specjalną. Obok zespołu Węgier i Letovo została jednym z trzech najlepszych zespołów całego konkursu – czytamy na profilu Wydziau Matematyki i Informatyki UJ na Facebooku.
W ubiegłym roku szczególną uwagą mediów cieszył się Jakub Dobosiewicz z Poznania, który znalazł się w gronie 100 najlepszych uczniów na świecie. W walce o to prestiżowe wyróżnienie rywalizowało aż 400 tysięcy nastolatków z różnych krajów.
Również Kornelia Wieczorek, młoda naukowczyni z Łodzi, może poszczycić się znaczącymi sukcesami. Nastolatka uczęszcza do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, ale jej osiągnięcia już zwróciły uwagę badaczy między innymi ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Kornelia pracuje razem z kolegą nad aplikacją, która ma pomóc w diagnostyce dermatologicznej poprzez analizę zdjęć skóry. Dzięki swoim dokonaniom Kornelia znalazła się również na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych kobiet według magazynu „Forbes”.