Reklama

W tym artykule:

  1. Praca czeka na Spitsbergenie
  2. Archipelag Svalbard – marzenie podróżników
Reklama

Spitsbergen to największa wyspa położonego za północnym kołem podbiegunowym archipelagu Svalbard. W jej południowo-zachodniej części znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Średnie temperatury w tej części Arktyki wahają się od -20 stopni Celsjusza w lutym, do + 4 w lipcu. Takie pogody nie zniechęcają naukowców. W zarządzanej przez Instytut Geofizyki PAN stacji regularnie prowadzone są badania. Od 1978 r. chętni – oczywiście nie wszyscy – mogą wziąć udział w całorocznej wyprawie.

Topniejące lodowce mogą uwolnić nieznane bakterie i radioaktywne związki

Amerykanie z centrum badawczego Camp Century na Grenlandii pozbywali się odpadów radioaktywnych, które zostały pod warstwą lodu. Nikt nie spodziewał się, że tak szybko zaczną stanowić zag...
Arktyka
fot. Getty Images

Praca czeka na Spitsbergenie

Mimo że klimat na Spitsbergenie jest dość surowy, nie brakuje chętnych na wycieczki właśnie w ten rejon świata. Największa wyspa Svalbardu cieszy się sporym zainteresowaniem wśród podróżników. Część osób odwiedza jednak archipelag nie w celach turystycznych, a naukowych. To do nich skierowane jest ogłoszenie IG PAN o rekrutacji chętnych do udziału w 45. wyprawie do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

Organizatorzy szukają między innymi geofizyka z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki lub geofizyki, meteorologa w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW, informatyka, mechanika w szczególności z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych, pracownika technicznego oraz kucharza. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka angielskiego, posiadanie doświadczenie terenowego, a zwłaszcza zimowo górskiego, zaświadczenie ukończenia kursów medycznych i motorowodnych.

Kandydaci mogą wybrać grupę zimującą, czyli całoroczną, lub letnią. Pierwsza wyprawa potrwa od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r., a druga od czerwca 2022 r. do września 2022 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej IGF PAN w zakładce kariera. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 listopada 2021 r.

Topnieje najwyższy szczyt Szwecji. Tak niski nie był jeszcze nigdy

Globalne ocieplenie stale o sobie przypomina. Topnieją już nie tylko lądolody Grenlandii i Antarktydy, ale też lodowce Szwecji.
Górska wycieczka w Szwecji
fot. Getty Images

Archipelag Svalbard – marzenie podróżników

Wyspy wchodzące w skład archipelagu Svalbard są znane z tego, że zamieszkują je niedźwiedzie polarne. Niektórzy twierdzą nawet, że ich populacja przewyższa liczbę mieszkańców. Miejscowa fauna to też morsy, lisy polarne i narwale. Gospodarkę napędzają turystyka, badania naukowe i górnictwo. W latach dwudziestych XX wieku na podstawie Traktatu Spitsbergeńskiego archipelag został uznany za wolną strefę ekonomiczną i strefę zdemilitaryzowaną.

Svalbard często jest mylony ze Spitsbergenem. Warto zatem podkreślić, że nazwa Svalbard odnosi się do całego archipelagu, a Spitsbergen to największa wyspa z głównymi osadami. Stolicą i centrum turystycznym jest Longyearbyen. Planując wycieczkę w ten region, należy pamiętać, że najprawdopodobniej zwiedzimy tylko Spitsbergen. Wstęp na pozostałe osiem wysp mają przede wszystkim pracownicy naukowi. I słusznie. Fale przyjezdnych mogłyby zdegradować cenne środowisko naturalne.

Reklama

Źródło: PAP/Nauka w Polsce

Reklama
Reklama
Reklama