Według Sawady, prace Polaków mogą zrewolucjonizować rynek energii słonecznej.

Reklama

Sawada jest jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców. – Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone – mówił Sawada.
– Jesteśmy dumni, że po roku działalności Saule Technologies zyskuje tak znaczącego inwestora. Umowa z Hideo Sawadą ułatwi nam dostęp zarówno do rynku japońskiego, jak i azjatyckiego. Ta współpraca potwierdza, że małymi, ale pewnymi krokami wchodzimy na światowy rynek. Będziemy kontynuować badania nad wykorzystaniem ogniw perowskitowych we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata – powiedział prezes Saule Technologies Piotr Krych.
Perowskitami są wszystkie substancje, które mają taki sam układ przestrzenny atomów jak tytanian wapnia. Właśnie dzięki perowskitom można dokonać rewolucji w energetyce - znakomicie pochłaniają one światło. Udaje się to nawet w przypadku bardzo cienkiej warstwy minerału. Substancje te rzadko występują naturalnie, jednak w laboratoriach naukowcy w prosty i niedrogi sposób uzyskują perowskity syntetyczne lub hybrydowe. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów są elastyczne i bardzo lekkie.
Firma Saule Technologies została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Malinkiewicz opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Polka została doceniona m.in. przez Komisję Europejską, zdobywając główną nagrodę w konkursie Photonics 21. W grudniu 2014 r. w Bostonie Saule Technologies zaprezentowało pierwszy na świecie drukowany perowskit. W sierpniu br. firma otrzymała ponad 25 mln zł wsparcia finansowego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Podczas podpisania umowy obecny był wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. – Jestem przekonany, że przełomowe opracowanie technologii wykorzystania perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych, to ważny krok na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii - mówił Piechociński.
Przypomnijmy, że za badania nad perowskitami Olga Malinkiewicz była nominowana w tym roku do Travelerów.
Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama