W tym artykule:

  1. W jakiej pozycji połykać pigułki?
  2. Symulacja komputerowa żołądka
  3. Dwa razy szybciej i pięć razy szybciej
  4. Ograniczenia badań
Reklama

Czy umiesz prawidłowo połykać pigułki? Wydaje się, że to banalne pytanie, na które niemal każdy udzieliłby twierdzącej odpowiedzi. Z lekami podawanymi w postaci tabletek mamy do czynienia od dzieciństwa. I chociaż nie wszyscy za nimi przepadają – zwłaszcza gdy tabletki są duże – najczęściej wolimy je od zastrzyków czy innych inwazyjnych form przyjmowania medykamentów.

Jak się jednak okazuje, możemy mieć wpływ na to, w jakim tempie nasz organizm będzie przyswajał leki podane w formie pigułek. Wszystko zależy od postawy, jaką przyjmujemy w trakcie ich połykania. Jeśli nie będzie prawidłowa, potrzeba będzie nawet godziny więcej na to, żeby leki zaczęły przedostawać się do krwioobiegu. Wykazały to badania naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Physics in Fluids”.

W jakiej pozycji połykać pigułki?

Jeśli łykamy witaminy, nie ma znaczenia, w jakim tempie nasz organizm je przyswoi. Jednak jeśli sięgamy po środek przeciwbólowy, chcielibyśmy, aby substancja czynna zaczęła działać jak najszybciej. To samo dotyczy np. leków stabilizujących ciśnienie krwi.

Tymczasem medykament w postaci pigułki ma do przebycia długą drogę, zanim może zacząć wywierać na nas dobroczynny wpływ. Wpierw trafia do żołądka, gdzie jest rozkładany, a następnie przez odźwiernik przedostaje się do dwunastnicy. Dopiero stamtąd może trafić do krwioobiegu.

Drogie placebo działają lepiej niż tanie. "A szpitale to istne teatry wiary" [FOTOREPORTAŻ]

Nie jesteś tylko tym, co jesz, robisz lub myślisz. Jesteś tym, w co wierzysz.
szpital
Getty Images

Czy możemy wpłynąć na to, by stało się to jak najszybciej? Tak, twierdzą naukowcy. Zamiast siedzieć albo stać prosto, w trakcie połykania tabletek pochylmy się w prawo. Możemy też położyć się na prawym boku, podpowiadają.

Symulacja komputerowa żołądka

Rajat Mittal, jeden z autorów pracy, zajmuje się dynamiką płynów. To dział mechaniki badający ruch płynów pod wpływem różnych sił. W tym przypadku interesowało go poruszanie się treści żołądka. Mittal i jego koledzy stworzyli komputerowy model żołądka dorosłego człowieka, wykorzystując skany układu pokarmowego 34-letniego mężczyzny.

Model został nazwany StomachSim. Z jego pomocą naukowcy zaczęli liczyć, ile trwa, zanim połknięta pigułka przemieści się przez górne części układu pokarmowego, rozpuści się w żołądku i w końcu trafi do dwunastnicy.

Dwa razy szybciej i pięć razy szybciej

Symulacja wykazała, że gdy połykamy tabletkę przechyleni w prawo lub leżąc na prawym boku, trafia ona od razu do najgłębszej części żołądka. Jej przejście do dwunastnicy następuje dwa razy szybciej niż wówczas, gdybyśmy stali prosto. I aż pięć razy szybciej niż wtedy, gdybyśmy pochylali się w lewo.

– Dotychczas, połykając pigułki, nigdy nie myślałem o tym, czy robię to dobrze, czy źle – komentuje Mittal. – Jednak teraz zdecydowanie będę miał to na uwadze – dodaje naukowiec.

Ograniczenia badań

Dla osób starszych, siedzących lub leżących, przyjmowanie właściwej postawy w czasie połykania leków może być bardzo ważne – mówi Mittal. Wcześniejsze badania wykazały, że postawa ma ogólnie ogromne znacznie dla tego, jak szybko żołądek radzi sobie z trawieniem pokarmu.

Naukowcy przyznają, że ich badania mają pewne wady. Symulacja wykorzystuje uproszczony model żołądka. Nie uwzględnia np. rodzaju pokarmu, jego ilości i wielu innych czynników wpływających na skomplikowany proces trawienia.

– Jednak nawet pomimo tych ograniczeń wykazaliśmy, że komputerowe symulacje dynamiki płynów mogą dostarczyć unikatowego i wartościowego wglądu w skomplikowany fizjologiczny proces, jakim jest wchłanianie się leków – napisali autorzy w swojej pracy.

Reklama


Źródło: Physics of Fluids.

Nasz ekspert

Magdalena Salik

Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama