Psy są niezwykłe. Zapamiętują nazwy zabawek nawet lata po tym, kiedy widziały je po raz ostatni
Naukowcy stwierdzili, że psy mają całkiem dobrą pamięć długotrwałą. Potrafią przechowywać w niej ważne informacje – takie jak na przykład nazwy zabawek – nawet przez lata. Co potrafi psia pamięć?

Spis treści:
Za najinteligentniejszą rasę psów uważa się border collie. Zaś wśród border collie za czempiona uchodził Chaser. Chaser został okrzyknięty „najmądrzejszym psem świata” w 2011 r. Wówczas dwoje naukowców opublikowało wyniki eksperymentów, w których wziął udział właśnie ten pies. Pod opieką badaczy Chaser nauczył się aż 1022 nazw różnych obiektów. Wymagało to jednak aż trzech lat intensywnego treningu.
Chaser zdecydowanie wyprzedził mistrzów swojej rasy. Inny superbystry border collie, Rico, opanował tylko 200 nazw. Naukowców bardzo zainteresowały pamięciowe możliwości psów. Trzy lata temu znaleźli odpowiedź na pytanie dręczące wielu opiekunów czworonogów – czy mój pies naprawdę rozumie nazwy swoich zabawek? A może reaguje nie tyle na słowa, które wypowiadamy, ile na gesty?
Jak się okazało, psy umieją rozpoznać zabawki po ich wypowiadanych nazwach. Szybko „załapują” również określenia nowych przedmiotów – szczególnie wtedy, gdy nauka towarzyszy zabawie. Z tamtych badań, przeprowadzonych przez dr Claudię Fugazzę, wynikało jednak również, że talent do nauki nowych słów nie jest dany każdemu psu. Niektóre szybko podchwytują nazwy nowych zabawek, inne powoli albo wcale.
Czy psy zapamiętują nazwy zabawek?
Najnowsze badania wyjaśniają kolejną zagadkę związaną z pamięcią psów. Otóż raz zapamiętana nazwa zabawki pozostaje w niej całkiem długo. Z badań Shany Dror z węgierskiego Uniwersytetu Loránda Eötvösa wynika, że psy pamiętają słowa oznaczające ich ukochane pluszaki albo piłeczki nawet przez dwa lata.
Wyniki tych badań zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Biology Letters”. Ich konkluzja jest bardzo ciekawa. Biolodzy ustalili, że psy zapamiętują ważne dla nich słowa, korzystając z pamięci długotrwałej. Umieszczają w niej nazwy zabawek i gdy trzeba, sięgają do niej z sukcesem nawet dwa lata później. Ich pamięć pracuje więc w znacznie bardziej skomplikowany sposób, niż można by przypuszczać.
Jak przeprowadzono badania?
W eksperymentach węgierskich badaczy wzięło udział pięć psów, które we wcześniejszych badaniach nauczyły się nazw 12 zabawek. Zabawki te zostały następnie schowane przez opiekunów zwierząt na dwa lata. Teraz przeprowadzono kolejne testy. Obyły się w domach czworonogów, a naukowcy śledzili ich przebieg online.
Na czym polegały? Opiekunowie psów wyjęli stare, „testowe” zabawki i umieścili je w jedynym pomieszczeniu. Dodali do nich kilka nowych zabawek, z których zwierzę korzystało w ostatnim czasie. Następnie przeszli do innego pokoju. Stamtąd prosili psy o przynoszenie „testowych” zabawek – po jednej na raz.
Eksperyment został powtórzony dwa razy dla każdego psa. W trakcie podmieniano również „testowe” zabawki, których nazwy miały sobie przypomnieć zwierzęta.
Znakomita pamięć psów
Jak psy poradziły sobie z sięgnięciem do najgłębszych zasobów pamięci? Rekordziści przynosili stare zabawki z 60-proc. skutecznością. Czyli w ponad połowie przypadków po usłyszeniu dawno niesłyszanej nazwy przedmiotu, przypominały ją sobie i poprawnie łączyły z zabawką. Średnio wszystkim psom udawało się w 44 proc. przypadków.
Zdaniem badaczy te wyniki są znacznie lepsze, niż gdyby psy działały „na ślepo”. Czyli gdyby przynosiły zabawki losowo. Cztery z pięciu psów radziły sobie szczególnie dobrze, poprawnie identyfikując między 3 a 9 z testowych zabawek. Naukowcy podkreślają, że działo się tak w przypadku psów ze wspomnianym na początku talentem do uczenia się nowych słów.
Naukowcy są zdania, że ich badania rzucają również światło na ludzką zdolność mowy. – Dlaczego język jest unikatowy dla ludzi? By to zrozumieć, musimy pojąć, które części języka są dostępne dla zwierząt, a które nie – powiedziała „Guardianowi” Shany Dror. Naukowczyni zwróciła również uwagę, że talent danego psa do uczenia się nowych słów jest powiązany z czasem, jaki opiekunowie poświęcają swojemu zwierzęciu. – Im więcej inwestujesz w psa, tym więcej dobrego dostaniesz z tej relacji – powiedziała Dror.
Źródło: Guardian, Behavioural Proccesses, Scientific Reports, Biology Letters.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa