Ptolemais zaginione miasto w Libii
Pod patronatem National Geographic Polska ukazał się album fotograficzny: "Ptolemais zaginione miasto w Libii". Publikacja jest świadectwem 10-letnich polskich wykopalisk w antycznym mieście, położonym w odległej Cyrenajce.
Na stu stronach w twardej oprawie pokazane są pozostałości budowli dużego śródziemnomorskiego miasta, które chociaż założone w okresie hellenistycznym przez Ptolemeuszy złoty okres jako stolica prowincji przeżywało u schyłku starożytności. Wiele zdjęć antycznych ulic, placów, domów, czy też chrześcijańskich bazylik jest wyjątkowych, ponieważ zostały wykonane z lotu ptaka, dzięki wykorzystaniu latawca. W kadrze zatrzymane zostały poza tym sceny z prac archeologicznych i konserwatorskich z udziałem studentów i badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale i libijskich współpracowników. Dla dzisiejszych mieszkańców Ptolemais antyczne ruiny stały się częścią ich życia ukazanego także na fotografiach. Autorem zdjęć jest Miron Bogacki, natomiast tekst wprowadzający w historię miasta i polskich badań napisał Jerzy Żelazowski. Album został przygotowany w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej. Wydawcą albumu jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
O albumie
Tytuł: Ptolemais zaginione miasto w Libii. Ptolemais a lost city in Libya.
Autor zdjęć: Miron Bogacki
Autor tekstów: Jerzy Żelazowski
Wydawca: Instytut Archeologii UW
Liczba stron:100
Twarda oprawa
Liczba zdjęć: 88
Języki: Polski, Angielski
Cena detaliczna: 75,05zł + 5% vat
ISBN: 978-83-61376-76-7
O Autorze
Miron Bogacki - fotograf i archeolog wykształcony i zatrudniony w Instytucie Archeologii UW. Uczestniczył w wielu wyjazdach na wykopaliska archeologiczne w Polsce i zagranicą. Fotografował m.in podczas misji archeologicznych w Peru, Libanie, Libii, Rosji i na Ukrainie. Fotograficznie zainteresowany jest głównie krajobrazem jednak od 5 lat intensywnie rozwija swoje umiejętności w fotografii z powietrza. Do wykonywania zdjęć wykorzystuje głównie bezzałogowe środki latające takie jak balon czy latawiec. Oprócz działalności fotograficznej jest również wykładowcą zajęć o fotografii w Instytucie Archeologii.