Reklama

PTTK zajmuje się nie tylko ustawianiem tabliczek wskazujących kierunki i malowaniem różnokolorowych szlaków (choć dbałość o szlaki jest szalenie ważna). W ciągu ostatnich czterech lat udało się przeprowadzić cztery duże kampanie, w które włączyły się miasta i szkoły. W 2006 r. było poznawanie ojczyzny i upowszechnianie turystyki, 2007 był rokiem szlaków turystycznych. W zeszłym roku przyjęto hasło, że przyroda uczy najpiekniej, a obecnie mamy rok dzieci i młodziezy w PTTK. Głównie chodzi o zachęcenie społeczeństwa do wyjścia z domu i poznawania kraju na wszystkie możliwe sposoby.

Reklama

Nigdy nie mówimy o krajoznawstwie bez dbałości o ochronę przyrody. Na przestrzeni ostatnich kilku lat odbyło się kilka kampanii, w tym jedna duża akcja „Przyroda uczy najpiękniej”. W jej ramach przeprowadzono różne działania, m.in. „Czyste lasy, czyste wody, czyste góry” z udziałem lokalnych społeczności i „Na tropie przyrody”. Pod takimi działaniami podpisujemy się obiema rękami (zachęcamy np. do zabierania na wędrówki własnych worków na śmieci i dawania przykładu tym, którzy nie wiedzą, do czego służy las).

Upowszechnianie turystyki nie oznacza tylko wyciągania ludzi z domu, ale także troskę o osoby niepełnosprawne, które z różnych powodów nie mogą wybrać się na normalną wędrówkę. W tym celu PTTK przeprowadziło kilka projektów (począwszy od 2005 r.) specjalnie z myślą o nich – „Krajoznawstwo i turystyka osób niepełnosprawnych – bez granic i barier”, „Turystyka dla wszystkich” oraz „Turystyka i krajoznawstwo niepełnosprawnych, czyli wędrować każdy może”. Uruchomiono także stronę internetową www.turystykadlawszystkich.pl, na której można sprawdzić, które obiekty są dostępne dla ludzi z różnym stopniem niepełnosprawności.

W tym roku udało się również stworzyć Kanon Krajoznawczy Polski i przesłać go na płytach CD do 30 tys. szkół. W planach jest stworzenie 16 kolejnych kanonów, tym razem regionalnych. Zostało także utworzone Centrum Turystyki Wodnej PTTK – na razie w Warszawie, ale docelowo będzie się mieścić w Zegrzynku lib na Mazurach. To już drugi tego typu specjalistyczny ośrodek w organizacji – obok Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

PTTK zawdzięczamy wiele, przede wszystkim istniejącą infrastrukturę turystyczną. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, dlatego od zarządu nowej kadencji oczeujemy wysiłku i starań, aby wędrowało się przyjemnie, żeby szlaki nagle nie znikały i aby krajoznawstwem zarażało się coraz więcej osób.

Reklama

www.pttk.pl

Reklama
Reklama
Reklama