Ruszyła sprzedaż biletów na Brave Festival 2013
„Zaginiony rytm” – pod tym hasłem od 7 do 12 lipca we Wrocławiu odbędzie się 9. edycja Brave Festival – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Przegląd Filmowy prezentujący pierwszy w Polsce cykl filmów poświęconych Kambodży. Właśnie uruchomiono sprzedaż biletów, z których dochód organizatorzy w pełni przekazują na rzecz organizacji charytatywnej ROKPA International- wspierającej najbiedniejsze dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki.
Brave Festival to bowiem wydarzenie mające sens. To wydarzenia, którego głównym celem jest pomoc.
- Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości - mówi Grzegorz Bral, dyrektor festiwalu. To festiwal, który ma pomóc tym, którzy mają odwagę kultywować swoje tradycje, a także ratujący tych najmłodszych. Dzieci, które zyskują dzięki wsparciu ROKPY dach nad głową, dostęp do edukacji i godny start w dorosłe życie.
W trakcie tegorocznej edycji doświadczymy tradycji muzycznych z różnych stron świata, m. in. z Korei, Burundi, Indii, Maroka, RPA i Tanzanii, które dzięki izolacji od globalnej cywilizacji przetrwały do dziś w swoim pierwotnym, nienaruszonym stanie.
Wśród artystów tegorocznej edycji znajdzie się między innymi 12-osobowa grupa Królewskich Bębniarzy z Burundi. Ich występ to wulkan energii, a samo widowisko cechuje niezwykła precyzja, siła i zręczność. Na tradycyjnych bębnach karyenda wybijają aż 41 różnych rodzajów rytmów, za którymi kryje się społeczny koncept – szacunek, pokój czy uznanie. Część spektakli będzie się w plenerze, w okolicach Odry. Do Wrocławia przyjedzie również grupa Cheongbae z Korei, której występy łączą w sobie rytuał, szamańską muzykę i taniec. Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert 10-osobowego chóru Ngqoko, złożonego z kobiet z plemienia Xhosa z Republiki Południowej Afryki, wykonującego tradycyjne pieśni umngqokolo w unikatowej technice śpiewu gardłowego. Tegorocznej edycji Brave Festival towarzyszyć będą spektakle plenerowe w okolicach Odry.
Na zakończenie festiwalu usłyszymy jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich – Hourię Aïchi. Artystka wystąpi w towarzystwie francuskiego zespołu L’Hijâz’Car z magnetyzującym projektem muzycznym będącym fuzją tradycyjnych pieśni ludu Berber Shawiya pochodzącego z północno-wschodniej Algierii oraz eksperymentalnych brzmień muzyki improwizowanej i współczesnej, czerpiącej z wpływów kultury śródziemnomorskiej.
W ramach Brave Festival odbędzie się również 8. Przegląd Filmowy prezentujący szereg filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce kulturowo-antropologicznej. W tym roku oprócz rozwinięcia tematu przewodniego w ramach cyklu Brave Context oraz przybliżenia sylwetek niezwykłych ludzi w ramach cyklu Brave People Doc, program skupi się na Kambodży – kraju próbującym odzyskać swój własny, właściwy tylko sobie, a odebrany mu brutalnie rytm. Tegoroczny Brave Focus będzie to pierwszy w Polsce cykl filmowy poświęcony właśnie tej części świata.
Sprzedaż karnetów na wydarzenia Brave Festival ruszy 4 czerwca. Zarówno bilety, jak i karnety będą do nabycia w punktach sieci TicketPRo oraz drogą internetową na www.tickets.bravefestival.pl. Od 1 do 12 lipca bilety będzie można kupować bezpośrednio w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57, w godzinach od 10:00 do 19:00). Z kolei bilety na seanse filmowe w ramach 8. Przeglądu Filmowego są już dostępne również w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Wraz ze sprzedażą biletów uruchomiona została nowa strona internetowa BRAVE FESTIVAL, na której można uzyskać więcej informacji na temat tegorocznej edycji. Zapraszamy
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Wulkan Teide daje o sobie znać. Rośnie ryzyko erupcji na Teneryfie
Choć Teneryfa dopiero przygotowuje się na letni napływ turystów, już teraz mówi się o niej coraz częściej. Powodem jest „Piekielna góra”, która po latach znów daje o sobie znać. Czy planujący urlop na Wyspach Kanaryjskich mają powody do niepokoju?