Reklama

W tym artykule:

  1. Kreatywność a mózg. Jak to działa?
  2. Badania mózgu potwierdziły odkrycie sprzed 2 lat
  3. Kiedy myślimy kreatywnie?
  4. Nowa wiedza o mózgu
Reklama

Mózg to najbardziej złożony organ nie tylko w ciele człowieka, ale też kręgowców. Nie dziwne więc, że cały czas dowiadujemy się czegoś nowego o naszym „centrum dowodzenia”. Wiedza ta pozwala nam dbać lepiej o zdrowie psychiczne, ale też inne aspekty samopoczucia. Wiadomo bowiem, że nasz mózg jest połączony z innymi układami w organizmie, także trawiennym.

Kreatywność a mózg. Jak to działa?

Jedną z najbardziej fascynujących cech, jaką zawdzięczamy mózgowi, jest kreatywność. U każdego człowieka rozwija się ona inaczej. Już w szkole podstawowej widać, że jedni uczniowie są bardziej kreatywni, a inni potrzebują uczyć się teorii na pamięć. Jak działa kreatywność? Badacze są przekonani, że udało im się znaleźć naukowe wyjaśnienie tego fenomenu.

Badania prowadzone przez zespół naukowców z Baylor College of Medicine w USA dostarczyły ważnych wniosków na temat związku między tzw. domyślną sieciową neuronową naszego mózgu (DMN) a kreatywnością. Sieć DMN jest aktywna, gdy umysł swobodnie przechodzi od jednej myśli do drugiej. To sprzyja myśleniu nieszablonowemu i tworzeniu nowych połączeń między odległymi koncepcjami.

Badania mózgu potwierdziły odkrycie sprzed 2 lat

Gdy naukowcy tymczasowo stłumili aktywność DMN u uczestników badania za pomocą głębokiej stymulacji mózgu, zaobserwowali znaczne osłabienie ich zdolności do myślenia kreatywnego. Efekt wykazał związek przyczynowo-skutkowy między funkcjonowaniem DMN a kreatywnością. To odkrycie może mieć dalekosiężne implikacje, zarówno w badaniach nad mózgiem, jak i w zastosowaniach klinicznych.

Technika stosowana przez badaczy polega na wszczepianiu elektrod do mózgu. Umożliwia ona precyzyjną manipulację aktywnością neuronalną. To z kolei pozwala lepiej zrozumieć, jak różne obwody mózgowe wpływają na kreatywne myślenie.

W przeciwieństwie do badań fMRI, które pośrednio oceniają aktywność mózgu na podstawie zmian w przepływie krwi i poziomie tlenu, elektroencefalogramy (EEG) oferują bezpośrednie pomiary aktywności elektrycznej neuronów w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki rejestrowaniu fal mózgowych, co pozwala na dokładniejsze śledzenie dynamicznych procesów zachodzących w mózgu.

Warto jednak podkreślić, że prawdziwie przełomowe były badania Bena Shofty'ego z Uniwersytetu w Tel Awiwie. W 2022 r. po raz pierwszy wykazał związek przyczynowo-skutkowy między aktywnością sieci trybu domyślnego (DMN) a kreatywnością.

Myślenie boli? Badacze odkryli, że wysiłek inteletkualny nam nie służy

Pracownikom i uczniom często mówi się, że wysiłek umysłowy dobrze im zrobi. Czy rzeczywiście zostaliśmy stworzeni do intensywnego myślenia? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlaczego więc ...
Badacze odkryli, że wysiłek inteletkualny nam nie służy
Badacze odkryli, że wysiłek inteletkualny nam nie służy, fot. AJR_photo/Shutterstock

Kiedy myślimy kreatywnie?

W opisywanym badaniu uczestniczyło 13 pacjentów z padaczką. Poproszono ich o wymyślenie jak największej liczby nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku jak krzesło czy kubek w ciągu jednej minuty. Dzięki precyzyjnemu monitorowaniu aktywności neuronów, zespół badawczy mógł zobaczyć, co dzieje się w mózgu w ciągu kilku pierwszych milisekund próby kreatywnego myślenia.

Pierwszym obszarem, który ulegał aktywacji, była sieć trybu domyślnego. Wkrótce potem DMN zsynchronizowała swoją aktywność z innymi obszarami mózgu, w tym odpowiedzialnymi za rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Shofty uważa, że ten proces pokazuje, jak DMN pobiera i filtruje różne informacje, aby generować nowe pomysły, zanim przekaże je do oceny obszarom zaangażowanym w myślenie krytyczne. To tzw. odgórne poznanie pozwala mózgowi analizować różne skojarzenia i wybierać te, które są najbardziej użyteczne i oryginalne.

Nowa wiedza o mózgu

Odkrycia te mogą wyjaśniać, dlaczego czynności takie jak branie prysznica, a więc pozwalające umysłowi na swobodne błądzenie, mogą sprzyjać kreatywnemu myśleniu. W badaniu odkryto również, że różne części DMN były odpowiedzialne za konkretne rodzaje kreatywności. Niektóre były bardziej związane z myśleniem lateralnym, inne z błądzeniem umysłu.

Gdy naukowcy tymczasowo stłumili części DMN powiązane z myśleniem lateralnym, pacjentom trudniej było wymyślać nowe zastosowania dla przedmiotów. W tym czasie ich zdolność do swobodnego błądzenia myślami pozostała nietknięta.

– To ważne odkrycie, ponieważ po raz pierwszy udało się uzyskać dowody, stosując bezpośrednią stymulację mózgu, – podsumowuje neurochirurg Eleonora Bartoli z Baylor College of Medicine.

Reklama

Źródło: Brain

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama