Skarb Nubii w Warszawie
Muzeum Narodowe otworzyło nową Galerię Faras. Do obejrzenia dzieła sztuki nubijskiej uratowane przed zalaniem przez polskich archeologów niemal pół wieku temu.
Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego to największy ze skarbów, jakie znajdują się w zbiorach stołecznego muzeum. Zabytki trafiły do Polski pół wieku temu, po bezprecedensowej akcji ratunkowej w Nubii – historycznej krainie na pograniczu Egiptu i Sudanu.
Tamtejsze starożytne i średniowieczne budowle wkrótce zalać miał uregulowany Nil. Misja pod przewodnictwem prof. Michałowskiego, ówczesnego wicedyrektora Muzeum Narodowego i równocześnie twórcy polskiej powojennej archeologii, trafiła do wsi Faras. Znaleziono tam pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni wraz z ponad setką malowideł ściennych.
O wykopaliskach polskich archeologów w Faras piszemy w październikowym National Geographic Polska.
Do Warszawy trafiło 67 malowideł. Stały się centralnym elementem jedynej w Europie ekspozycji średniowiecznej sztuki nubijskiej. Teraz, po kilku dekadach, została ona odświeżona i unowocześniona. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu prywatnego mecenasa – biznesmena Wojciecha Pawłowskiego, wiceprezesa Zarządu Polskiej Rady Biznesu.
W piątek, 17 października ekspozycję zaprezentowano oficjelom. Wśród gości Muzeum Narodowego byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz Ghalia Gar El-Nabi Abd el-Rahman, dyrektor Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie. To właśnie w sudańskiej placówce znajduje się druga połowa faraskich skarbów. Dzień później zbiory otwarto dla publiczności.
Nowa galeria odtwarza klimat wnętrza świątyni. Tę ostatnią zrekonstruowano także w całości w pamięci komputerów, a powstały dzięki temu film 3D jest wstępem do wystawy. W rekonstrukcji uwzględniono również te malowidła, które na co dzień znajdują się w zbiorach w Chartumie.
Podobnie jak wystawom czasowym, otwarciu Galerii Faras będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń edukacyjnych: wieczorne spotkania czwartkowe, warsztaty familijne i pokazy filmowe. O sukcesach polskiej archeologii przypomną znani badacze, wykładowcy i konserwatorzy. W przyszłą sobotę - 26 października - galerię będzie można obejrzeć w towarzystwie kurator Bożeny Mierzejewskiej.
National Geographic Polska jest patronem medialnym otwarcia nowej galerii. Wykopaliska w Faras opisaliśmy szczegółowo w październikowym numerze magazynu, który wciąż dostępny jest w kioskach.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie/ fot. B. Bajerski