Skok ze stratosfery, jakiego jeszcze nie było!
Kończą się ostatnie przygotowania i rozpoczyna odliczanie do startu misji Polska Stratosfera
8 listopada skoczkowie spadochronowi Arkadiusz Majewski, Tomasz Kozłowski i Tomasz Witkowski oraz piloci balonowi Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek podejmą pierwszą próbę pobicia łącznie trzech rekordów wysokościowych. Największy w Polsce balon na ogrzane powietrze wzniesie się na pułap około 12 000 metrów i z tej wysokości wyskoczą skoczkowie tworząc trzyosobową formację. Głównym sponsorem misji jest Termo Organika, największy polski producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń.
Załoga misji Polska Stratosfera chce pobić: rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze, rekord Europy w wysokości opuszczenia statku powietrznego formacją trzyosobową oraz rekord Europy w odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową. Rekord zostanie sklasyfikowany przez międzynarodową federację aeronautyki FAI - Fédération Aéronautique Internationale. Misja Polska Stratosfera to również próba ustanowienia nieoficjalnego rekordu świata w wysokości skoku z balonu na ogrzane powietrze w trzyosobowej formacji skoczków.
Kiedy balon o pojemności 12 000 m3 osiągnie stratosferę, trzej skoczkowie wyskoczą z niego trzymając się za ręce. Skoczkowie będą wspólnie spadać przez około 3 minuty do wysokości ok. 1 500 metrów, gdzie rozłączą się, by następnie otworzyć spadochrony na wysokości ok. 1 200 metrów.
- Piloci podczas całej ponadtrzygodzinnej misji, a skoczkowie do momentu skoku, przebywać będą w otwartym koszu, bez żadnej kapsuły chroniącej zespół przed niskim ciśnieniem i skrajnie niską temperaturą – mówi Tomasz Witkowski, członek misji Polska Stratosfera - By projekt mógł odnieść sukces będziemy ubrani w ogrzewane kombinezony i podłączeni do aparatury tlenowej. Termo Organika poza wsparciem finansowym, zaprojektowała nadzwyczaj lekkie, termoizolacyjne fotele. Styropianowe siedziska zainstalowane w balonowym koszu zapewnią nam wygodną, półsiedzącą pozycję podczas dwugodzinnego wznoszenia się balonu na wysokość 12 000 metrów.
Koniec października to ostatnia faza dwuletnich przygotowań i treningów. Członkowie misji, z ekspertami różnych dziedzin nauki i techniki, przystosowywali balon, aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony do pracy w skrajnych warunkach. Piloci i skoczkowie brali udział w wielu treningach i testach, m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.
Jeśli warunki pogodowe nie pozwolą, by misja odbyła się w zaplanowanym terminie, rekordowy skok zostanie przełożony.
Najważniejsze informacje dotyczące przebiegu misji:
• wznoszenie się balonu na pułap 12 000 metrów: ok. 2 godziny,
• planowana prędkość spadania formacji: ponad 300 km/h,
• długość lotu skoczków od opuszczenia balonu do lądowania na ziemi: ok. 6 minut,
• temperatura na wysokości 12 000 metrów: ok. -58°C,
• zniżanie się balonu do lądowania: ok. 1 godziny.