Światowy Dzień Oceanów: Działajmy!
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Wszyscy, bez względu na to, gdzie mieszkamy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za stan oceanów. Tym bardziej, że drastycznie zaczyna brakować ryb. Co możemy dla nich zrobić?
- Michał Cessanis
Ponad 90% światowych zasobów ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych. Krytycznie niski stan dziko żyjących populacji ryb jest obecnie jednym z największych wyzwań ekologicznych na świecie – informuje organizacja pozarządowa MSC i w Światowym Dniu Oceanów i nakłania ludzi na całym świecie do działania na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów.
Światowy Dzień Oceanów
Święto zostało ustanowione przez Rząd Kanady w 1992 roku, oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009. Stanowi okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.
Obchodzone 8 czerwca na całym świecie święto ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów. Dlatego też, bez względu na to gdzie mieszkamy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Również w Polsce.
Akcję MSC w kraju wspierają znani i lubiani. Katarzyna i Cezary Żakowie, Pascal Brodnicki, Grzegorz Łapanowski i Kacper Kuszewski pojawili się na zdjęciach z niebieską rybką, zachęcając w ten sposób do wyboru ryb z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, bo tylko ryba z takim certyfikatem dają gwarancję, że produkt pochodzi ze zrównoważonych połowów.
Pascal Brodnicki (Fot. MSC Polska, Weronika Mliczewska)
Michał Cessanis
Certyfikat MSC - dlaczego to takie ważne?
Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski – mówi Anna Dębicka z MSC Polska - pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. Ryby oznaczone niebieskim certyfikatem zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i dla przyszłych pokoleń.
Rezultaty nadmiernej eksploatacji łowisk najlepiej pokazuje historia populacji dorsza u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. W 1992 roku, w wyniku wieloletnich intensywnych połowów, pozornie niewyczerpane łowisko dorsza załamało się - zabrakło w nim ryb. W rezultacie 40 tysięcy osób straciło pracę. Od tego wydarzenia minęło ponad 20 lat. Mimo upływu czasu populacja dorsza nie odbudowała się – głównie na skutek zmian w całym ekosystemie, w którym miejsce dorsza zajęły inne organizmy.
- Właśnie dlatego razem z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi opracowaliśmy standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa – dodaje Dębicka z MSC Polska.
Dzięki systemowi certyfikacji MSC rybacy na całym świecie wiedzą jak łowić dziko żyjące populacje ryb, aby nigdy nie zabrakło ich w morzach i oceanach.
Przełowione zasoby ryb to największy, ale nie jedyny problem, do mórz i oceanów trafiają miliony ton śmieci. Największe wysypisko jest ponad dwukrotnie większe niż kontynentalna część USA – to tzw. płat śmieci znajdujący się na Oceanie Spokojnym. Według szacunków na całym świecie każdego roku ginie ponad milion morskich zwierząt z powodu śmieci w oceanach.
Działajmy!
Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza stanowią główne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Niestety zbyt często o tym zapominamy.
Światowym Dzień Oceanów stanowi doskonałą okazję do działania. Razem zadbajmy o morza i oceany. Co możemy zrobić, aby morza i oceany były pełne ryb i tętniły życiem?
1. Ograniczajmy ilość zużywanej wody. 2. Ograniczajmy ilość „wytworzonych” przez siebie odpadów. 3. Wybierajmy ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC.
MSC
Marine Stewardship Council (Rada Zarządzania Zasobami Morskimi) jest organizacją pozarządową założoną z inicjatywy WWF i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowała standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie.
Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzje konsumentów na całym świecie. Więcej na: www.msc.org/pl