Szkoły w zgodzie z Naturą
Obserwowanie liścia pod mikroskopem, tworzenie prac plastycznych z liści, szyszek i patyków oraz plakatów propagujących ochronę przyrody - tak przebiegają warsztaty dla młodzieży z obszarów Natura 2000 Polski północno – wschodniej, realizowane od listopada 2009 przez Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro – Group.

- Pod mikroskopem stereoskopowym mogłem zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem: że liść zbudowany jest z małych elementów, te zaś z jeszcze mniejszych, na które składają się jeszcze mniejsze – relacjonuje wrażenia po warsztatach 10 – letni Konrad, uczeń Szkoły Podstawowej w Klewiance, która jest jedną ze 100 szkół uczestniczących w programie „Edukacja – naturalnie! Akcja edukacyjna dla młodzieży szkolnej z obszarów Natura 2000 polski północno – wschodniej”.
Szkoła jest położona na granicy Bagien Biebrzańskich, które należą do obszarów naturowych z ramienia zarówno tzw. Dyrektywy Siedliskowej, jak i Dyrektywy Ptasiej. Oznacza to, że obszar ten jest wyjątkowo cenny w skali Europy pod względem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt.
Szkoła zadeklarowała propagowanie ochrony przyrody wśród lokalnej społeczności oraz podejmowanie działań chroniących okoliczne lasy, dzięki czemu „załapała się” do projektu. Bezpłatnie otrzymała komplet scenariuszy zajęć o Naturze 2000 oraz mapy ścienne Natura 2000 Polski północno – wschodniej. Zawiesi je w klasach lub na holu, by każdy przechodzący – uczeń, nauczyciel, czy rodzic – zobaczył, jak stąd blisko do obszaru Natura 2000. A przy okazji – docenił ten dar.
A wiosną, również nieodpłatnie, 50 uczniów ze Szkoły w Klewiance pojedzie na całodniową wyprawę pod okiem przewodników na Biebrzańskie Bagna. -Będziemy tam obserwować żywe okazy roślin i zwierząt, a ja sprawdzę pod mikroskopem, jak zbudowana jest muszla! – planuje szczegóły wyjazdu Konrad.
Wszystkie działania są dla szkół nieodpłatne, bowiem są finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od początku ustalania granic sieci Natura 2000 w Polsce budzi ona wiele kontrowersji, które w większości wynikają z braku zrozumienia bądź niewiedzy o istocie tej idei. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie zasobów, potrzeb, metod oraz korzyści z ochrony przyrody wśród społeczności lokalnych „naturowych” obszarów woj. podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko – mazurskiego i lubelskiego.
Więcej informacji oraz fotografie z warsztatów na stronie projektu www.naturalneedukacja.pl
Tekst: Barbara Kuprel-Poźniak - Koordynator Projektu
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Mazurski Raj: W harmonii z ludźmi i naturą. Tradycja w sercu Mazur
Współpraca reklamowa
Grand Seiko. Zegarki inspirowane naturą, stworzone dla podróżników
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa