Tajemnice egipskiej twierdzy
Jeszcze niedawno polscy i słowaccy naukowcy, prowadzący badania archeologiczne na stanowisku Tell el-Retaba w północno-wschodnim Egipcie, byli przekonani, że pierwszą fortecę wzniesiono tu za panowania azjatyckich najeźdźców w XVII w. p.n.e., czyli w czasach hyksoskich. Zeszłoroczne badania dowiodły jednak, że byli w błędzie.
Ustalono, że twierdza powstała dopiero w czasach Nowego Państwa, a więc za panowania XVIII dynastii, co automatycznie przesuwa datę jej początków o około sto lat później niż zakładano do tej pory. Pod fundamentami muru obronnego, który w 1906 roku odkrył prowadzący tu wykopaliska brytyjski archeolog i egiptolog William Flinders Petrie, znaleziono cztery pochówki dziecięce. Dzieci pochowano w amforach, które pierwotnie służyły do przechowywania wina. Naukowcy bez problemu ustalili, że naczynia pochodziły z XVIII dynastii. - Dzięki temu udało nam się ustalić również wiek murów - wyjaśnia dr Sławomir Rzepka.
Prace w Egipcie prowadzone były pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a na czele polsko-słowackiej ekspedycji naukowej stali dr Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jozef Hudec ze słowackiej Aigyptos Foundation.