Tajemnice osady w Obłaczkowie
Wieś Obłaczkowo, usytuowana na trasie między Wrześnią a Miłosławiem,
jest od 2006 r. terenem badań archeologicznych, które prowadzi Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska kierowana przez Henryka Klundera.

W wyniku badań wykopaliskowych znaleziono tu pozostałości konstrukcji mieszkalnych datowanych od neolitu po późne średniowiecze. Naukowcy stwierdzili, że w miejscu wykopalisk przez tysiące lat koncentrowało się osadnictwo. Jednak archeolodzy natrafili do tej pory na jeden tylko pochówek. Grób pochodzi z III tysiąclecia p.n.e. i należy do przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. Usytuowano go na szczycie wyniesienia. W grobie znaleziono trzy szkielety – kobiety, mężczyzny i dziecka. Wszystkie z silnie podkurczonymi nogami. Wewnątrz grobu umieszczono m.in. topór kamienny i kościane plakietki ochronne, należące do wyposażenia łucznika. Archeolodzy odkryli także 24 studnie. Jak mówi nadzorujący prace Paweł Pawlak – Nie spotkałem się w literaturze archeologicznej z tak dużą liczbą studni znalezionych na jednym stanowisku. Co prawda wewnątrz nie znaleźliśmy żadnych wyjątkowych zabytków, ale studnie same w sobie są cennym odkryciem…drewniane ocembrowanie świetnie się zachowało, co pozwala naszym specjalistom wykonać analizy dendrochronologiczne, które umożliwią precyzyjne datowanie obiektów. Wstępnie archeolodzy łączą je z przedstawicielami kultury pomorskiej (VIII – III w.p.n.e.), późnym okresem wpływów rzymskich i okresem wędrówek ludów ( III – VI w. n. e.) oraz wczesnym i późnym średniowieczem.
Ciekawym odkryciem okazały się też pozostałości zabudowy z okresu średniowiecza. – Jest to bardzo rzadko spotykany, nie tylko na stanowiskach wielkopolskich, przykład tak czytelnego rozplanowania wsi – komentuje Paweł Pawlak.
Tekst: Małgorzata Sienkiewicz
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Muchy są zawołanymi turystkami. A ich podróże przynoszą korzyści przyrodzie i ludziom
Nowe badanie udowadnia, że migrują nie tylko ptaki. Także niepozorne muchówki okazują się niestrudzonymi podróżniczkami. A co więcej – przemieszczanie się much ma ogromne znaczenie m.in. dla zapylania roślin i ekonomii.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa