Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Znamy wyniki Shanghai Ranking
  2. Polskie uczelnie docenione na świecie
  3. Prestiżowe grono naukowców

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o sukcesach młodych polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Tyczy się to zarówno osób w wieku szkolnym, jak i tych z wyższym wykształceniem. Historycznym sukcesem może pochwalić się między innymi Michał Parniak. Polak stworzył bowiem najszybszą pamięć kwantową na świecie. Branża badawcza uważnie przygląda się też Kornelii Wieczorek. Eksperci uważają, że odkrycia i projekty licealistki z Polski mają szansę zrewolucjonizować naukę – w szczególności medycynę.

Znamy wyniki Shanghai Ranking

Najbardziej utytułowani młodzi polscy naukowcy często uczą się za granicą, jednak Polska również może poszczycić się prestiżowymi uniwersytetami. Co roku w naszym kraju naukę na uczelniach wyższych podejmują nie tylko Polacy, ale też ambitni studenci z Europy i innych kontynentów. Potwierdzeniem dobrego poziomu nauczania na polskich uczelniach jest też najnowszy ranking Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

To jeden z najbardziej renomowanych i uznawanych międzynarodowych rankingów uczelni, który ocenia osiągnięcia instytucji akademickich w poszczególnych dziedzinach naukowych. Ranking ten jest publikowany przez organizację Academic Ranking of World Universities (ARWU), znaną także jako Shanghai Ranking. Zestawienie cieszy się prestiżem ze względu na swoją metodologię oraz obiektywne kryteria oceny.

Polskie uczelnie docenione na świecie

W najnowszym rankingu Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects uwzględniono 1900 uczelni z 96 krajów, w tym sześć polskich instytucji w kategoriach inżynierii mechanicznej oraz nauk o pomiarach.

Najwyżej spośród polskich uczelni uplasowała się Politechnika Wrocławska, zajmując 150. miejsce. Kolejną na liście jest Politechnika Opolska, która znalazła się w drugiej setce. W trzeciej i czwartej setce sklasyfikowano Politechnikę Gdańską, Politechnikę Poznańską oraz Politechnikę Warszawską.

W dziedzinie nauk o pomiarach najwyższe miejsca przypadły Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Gdańskiej, które uplasowały się w drugiej setce. Natomiast Politechnika Opolska i Politechnika Warszawska zostały sklasyfikowane w trzeciej setce.

Pierwsze miejsce w dziedzinach związanych z inżynierią mechaniczną oraz naukami o pomiarach zajął Tsinghua University z Chin. Jest to jedna z czołowych uczelni świata w dziedzinie inżynierii i technologii, wyróżniająca się jakością badań i innowacyjnością​.

Prestiżowe grono naukowców

Ranking obejmuje setki uczelni z całego świata. Już samo uwzględnienie w nim oznacza, że dana uczelnia znajduje się w gronie najlepszych na świecie w swojej dziedzinie. Znalezienie się nawet w przedziale 150+ oznacza, że uczelnia wyprzedza setki innych instytucji. To pokazuje, że jej osiągnięcia są uznawane na poziomie międzynarodowym.

Ranking GRAS opiera się na wielu wskaźnikach, w tym:

  • liczbie publikacji naukowych w danej dziedzinie (np. w czasopismach z listy Journal Citation Reports);
  • jakości badań, mierzonej np. liczbą cytowań artykułów oraz wpływem naukowym (indeks Hirscha, publikacje w topowych czasopismach);
  • współpracy międzynarodowej – liczbie publikacji współtworzonych z naukowcami z innych krajów;
  • nagrodach i wyróżnieniach uzyskanych przez pracowników uczelni lub absolwentów w danej dziedzinie (np. Nagrody Nobla, medalu Fieldsa).

Wyniki rankingów, takich jak GRAS, są istotne nie tylko dla uczonych, ale także dla potencjalnych studentów, inwestorów, partnerów biznesowych czy fundatorów badań. Obecność w rankingu buduje markę uczelni i podnosi jej prestiż.

Reklama

Źródło: Shanghai Ranking

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama