Jesz wszystko i nie tyjesz. Ten lek jest odpowiedzią na odwieczne marzenie ludzkości
Brzmi zbyt pięknie by być prawdziwym, ale według zespołu z Flinders University oraz Texas Southwestern Medical Center istnieje szansa na obżeranie się bez przeszkód. Sekretem metody jest gen RCAN1.

Badania pokazały, że wyłączenie jego działania u myszy spowodowało, że mogły jeść znacznie więcej w ciągu dłuższego czasu i wcale nie przybierały na wadze. Naukowcy przekonują, że podobne działanie można wywołać u ludzi i opracowany na tej podstawie lek pomoże w walce z otyłością.
- Zdajemy sobie sprawę z tego jak ludzie walczą by stracić na wadze, albo przynajmniej kontrolować ją z różnych powodów – powiedział prof. Damien Keating, który przewodzi zespołem, w rozmowie z Science Daily – Wyniki tego badania mogą oznaczać możliwość stworzenia pigułki, która będzie mogła wyłączyć gen RCAN1, czego rezultatem będzie utrata wagi.
Wyniki badań opublikowało naukowe czasopismo EMBO Reports. W podsumowaniu czytamy, że „myszy z niedoborami RCAN1 mają podwyższony metabolizm i są odporne nawet na otyłość wywołaną dietą”. Przyczyną jest to, że gen jest odpowiedzialny za konkretny sposób przetwarzania pokarmu. Energię pozyskiwaną z żywności nasz organizm może zamieniać na ciepło, może też przechowywać w formie tłuszczu „na później”. Gdy wyłączymy RCAN1 to, co odłożyłoby się w brzuchu, czy na udach, zostanie spalone. Jak tłumaczy to FierceBiotech: wyłączenie genu pomaga zamieniać biały tłuszcz (prowadzący do otyłości) w brązowy tłuszcz, który można „przepalić”.
- Usunięcie RCAN1 ma dwa główne efekty – dodaje Damien – Zmniejsza ilość magazynowanego tłuszczu w niebezpiecznych miejscach, na przykład na brzuchu. W mięśniach natomiast powoduje przepalenie większej ilości kalorii.
Dalsze badania nad tym genem ma sfinansować amerykańska rada National Health and Medical Research Cuncil. Profesor Damien zapewnia, że może to otworzyć drzwi dla nowych sposobów leczenia otyłości.
Metoda „podkręcania” procesów spalania tłuszczu w organizmie nie jest nowa, do tej pory poza środowiskiem naukowym, zdecydowanie bliżej czarnego rynku, testowano jako środki na odchudzanie pestycydy. Efektem było tak silne wzmożenie procesu spalania, że organizm ludzki się dosłownie gotował. Dinitrofenol, czyli w skrócie DNP, doprowadził do śmierci kilku osób. Warto poczekać na (o ile kiedykolwiek nadejdzie) naukowo zweryfikowaną metodę.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa