Ten serial pokochali nie tylko fani SF. Wciąż dyskutują o nim naukowcy. Star Trek kończy 50 lat
Trudno uwierzyć, że ta kosmiczna przygoda trwa już tak długo. Na czym polega fenomen serii?
Już od pierwszego odcinka, wyemitowanego w TV 50 lat temu, Star Trek zmierzał tam, gdzie kino science fiction jeszcze nie dotarło. 13 filmami, 6 serialami telewizyjnymi, galaktyką książek i gier nieustannie pozyskiwał nowych fanów, inspirował wizjonerów nauki i na trwałe zapisał się w historii popkultury.
– Sukces tej produkcji tkwi w poważnym podejściu do nauki – mówi Andrew Fazekas, autor nowej książki, w której wyjaśnia przedstawione w filmie fakty z dziedziny astronomii i przyszłościowych technologii.
- W przeciwieństwie do innych naciąganych historii s.f. wątki Star Treka opierają się na faktach naukowych – mówi Fazekas. – Bazują też na odwiecznym ludzkim pragnieniu przygody i poznania wszechświata.
– Star Trek stawia na optymizm – mówi Carolyn Porco, planetolożka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i konsultantka filmu z 2009 r.
– Promuje utopijną, lecz świetlaną wizję ludzkości. Pozwala uwierzyć, że w przyszłości kosmos nie będzie miał granic dla człowieka.
Tekst: Jeremy Berlin
Ten tekst pochodzi z wrześniowego numeru National Geographic Polska. Szukaj go w kioskach i salonach prasowych!
1 z 3
Medyczny Trikoder - czy takie urządzenia są możliwe?
Wskazywanie ludziom, jak żyć długo i pomyślnie, to główny cel medycyny. Dostępne są już przyrządy, które nieinwazyjnie mierzą rytm serca, temperaturę ciała czy ciśnienie krwi. Takie wyposażone w ekrany zestawy powinny niedługo trafić na półki.
Źródło: Flickr
2 z 3
Star Trek kończy 50 lat
Aktorzy pierwszej serii odcinków Star Trek: Leonard Nimoy grający Spocka, William Shattner grający kapitana Kirka oraz DeForest Kelly, czyli serialowy doktor "Bones" McCoy.
Ta trójka bohaterów tworzyła główną oś fabularną pierwszej serii przygód w kosmosie.
Fot. Wikimedia Commons
3 z 3
Star Trek kończy 50 lat
Patrick Stewart, który zagrał kapitana Jean Luc Picarda w serii "The next generation".
Fot. Wikimedia Commons